Vigtigt skridt for at sikre kvalificeret arbejdskraft

Den netop indgåede trepartsaftale om videre- og efteruddannelsessystemet er et vigtigt skridt for at sikre kvalificerede medarbejdere til fremtidens behov. Det mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Den netop indgåede trepartsaftale om videre- og efteruddannelsessystemet er et vigtigt skridt for at sikre kvalificerede medarbejdere til fremtidens behov. Det mener TEKNIQ Arbejdsgiverne. Foto: 123rf.com..

360 millioner kroner ekstra om året, står der på bundlinjen i den nye trepartsaftale om videre- og efteruddannelsessystemet. Det er TEKNIQ Arbejdsgiverne vældig godt tilfreds med.

Tina Voldby, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, udtaler:   
  
”Virksomhedernes faglærte medarbejdere har i stigende grad brug for efter- og videreuddannelse på videregående niveau. Det gælder blandt andet på erhvervsakademierne og maskinmesterskolerne, hvor deltagerbetalingen er høj. Derfor er det helt afgørende, at virksomhederne nu kan få tilskud til det, da aftalen gør Omstillingsfonden permanent”. 

”Vi har som samfund hårdt brug for at kunne tiltrække kvalificerede medarbejdere fra udlandet til at løse de mange opgaver, vi står over for. Derfor er det vigtigt, at udenlandske medarbejdere også får adgang til AMU-systemet og dermed mulighed for at tage de certifikat- og myndighedskurser, de skal bruge for at arbejde i Danmark. Vi opfordrer til, at der nu bliver taget hul på det arbejde”. 

Læs også: Ledige inspireres til faglærte uddannelser

Aftalen betyder samtidig, at de private virksomheder får 160 millioner kroner retur, som de samlet set har betalt for meget i VEU-bidrag. 

- PiB

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

21.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby