Vigtigt skridt for at sikre kvalificeret arbejdskraft

Den netop indgåede trepartsaftale om videre- og efteruddannelsessystemet er et vigtigt skridt for at sikre kvalificerede medarbejdere til fremtidens behov. Det mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Den netop indgåede trepartsaftale om videre- og efteruddannelsessystemet er et vigtigt skridt for at sikre kvalificerede medarbejdere til fremtidens behov. Det mener TEKNIQ Arbejdsgiverne. Foto: 123rf.com..

360 millioner kroner ekstra om året, står der på bundlinjen i den nye trepartsaftale om videre- og efteruddannelsessystemet. Det er TEKNIQ Arbejdsgiverne vældig godt tilfreds med.

Tina Voldby, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, udtaler:   
  
”Virksomhedernes faglærte medarbejdere har i stigende grad brug for efter- og videreuddannelse på videregående niveau. Det gælder blandt andet på erhvervsakademierne og maskinmesterskolerne, hvor deltagerbetalingen er høj. Derfor er det helt afgørende, at virksomhederne nu kan få tilskud til det, da aftalen gør Omstillingsfonden permanent”. 

”Vi har som samfund hårdt brug for at kunne tiltrække kvalificerede medarbejdere fra udlandet til at løse de mange opgaver, vi står over for. Derfor er det vigtigt, at udenlandske medarbejdere også får adgang til AMU-systemet og dermed mulighed for at tage de certifikat- og myndighedskurser, de skal bruge for at arbejde i Danmark. Vi opfordrer til, at der nu bliver taget hul på det arbejde”. 

Læs også: Ledige inspireres til faglærte uddannelser

Aftalen betyder samtidig, at de private virksomheder får 160 millioner kroner retur, som de samlet set har betalt for meget i VEU-bidrag. 

- PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup