Vismænds optimisme må ikke blive en sovepude

De økonomiske vismænd anlægger i deres forårsrapport en mere positiv tone end tidligere, når det gælder den økonomiske udvikling i Danmark på den anden side af coronakrisen. Ifølge Tekniq Arbejdsgiverne er der imidlertid god grund til stadig at have stort fokus på de langsigtede vækstdrivere.

Cheføkonom Maria Schougaard Berntsen mener virksomheder i installationsbranchen kan bidrage til at få Danmark tilbage på rette spor. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne..

Det Økonomiske Råd kunne i dag præsentere deres ekstra forårsrapport. Den forudser et fald i Danmarks BNP på omkring 4,5 procent i år, melder Tekniq Arbejdsgiverne. Det er tilsyneladende et mere positivt scenarie end rådets tidligere udmeldinger. Samtidig vurderer de også, at Danmark allerede i 2021 praktisk talt kan have genvundet det tabte. Her forventer vismændene således en vækst i BNP på 5,5 procent.

”Vismændene er blevet mere optimistiske i deres syn på den økonomiske udvikling i 2021 – og måske også lige lidt for optimistiske. I en lille åben økonomi som den danske, bliver vi meget påvirkede af udlandet og eksportmulighederne, som stadig er hårdt ramt af coronakrisen”, siger Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom i Tekniq Arbejdsgiverne, og fortsætter:

”Derfor er det ekstremt vigtigt, at vi har fokus på de mere langsigtede vækstdrivere – f.eks. omstilling til grøn energi og digitalisering – så vi kommer styrkede ud på den anden side af krisen. Her har virksomheder inden for el, VVS og metal de løsninger, der skal til for at bringe Danmark op i et nyt gear”.

Læs også: Tekniq Arbejdsgiverne: Behov for yderligere politiske initiativer

Siden coronapandemien brød ud, har politikerne understøttet økonomien med hjælpepakker, der har holdt hånden under de beskæftigede og virksomhederne. Med den nye sommerpakke tages der hul på næste kapitel – at kickstarte økonomien. Her er især optøningen af tre ugers indefrosne feriepenge, som kan stimulere forbruget i de private hjem, af stor betydning.

”Feriepengene kommer til at give nye muligheder og vil forhåbentlig få boligejerne til at investere i de projekter, der trænger, og som f.eks. kan løfte boligen en energiklasse. Men vi skal nå endnu længere med den grønne omstilling. Derfor er der fortsat brug for at se på, hvordan vi bringer Danmark længere frem i det grønne førersæde”, siger Maria Schougaard Berntsen.

Tekniq Arbejdsgiverne præsenterede for nylig 14 initiativer, der kan være med til både at energieffektivisere landets bygninger, reducere CO2-udledningen og hæve aktivitetsniveauet i blandt andet installationsbranchen.

- HCL

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

24.10.2025Bravida A/S

Sponseret

Mattias Tesfaye og Bravida er enige om at intensivere arbejdet om at skaffe flere faglærte

24.10.2025CSRD+CO

Sponseret

Solceller som strategisk ESG-tiltag

24.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Sådan udfordrer vi de klassiske rekrutteringsmønstre

24.10.2025Installator.dk

TEKNIQ: Finanslov får Danmark til at arbejde og leve længere

23.10.2025Koble ApS

Sponseret

Strategisk employer branding skaber overflod af ansøgninger

23.10.2025Installator.dk

Andel opfordrer til omlægning af støtte til gavn for landdistrikterne

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle