VVS-grossist afskaffer plastikposer

Det vil ikke længere være muligt at få en plastikindkøbspose med, når der handles i en af Brødrene Dahls butikker. I stedet stilles der nu gratis genbrugskasser til rådighed.

Udfasningen af plastikposer i butikkerne er et af flere bæredygtige initiativer, som Brødrene Dahl har indført. Arkivfoto..

I april sidste år offentliggjorde Brødrene Dahl, at man ville udfase alle indkøbsposer i plastik i de 53 butikker rundt omkring i landet. Med den sidste plastikpose-levering fra centrallageret i Randers ud til butikkerne, skulle den målsætning nu være nået.

Som erstatning vil det være papkasser fra leveringer til centrallageret, der køres ud til butikkerne. Papkasserne er genbrugsvenlige og det er gratis for kunderne at bruge dem til indpakning af de indkøbte varer.

Læs også: Brødrene Dahl opruster markant i Aarhus og Odense

”Kunderne har taget rigtig godt imod vores nye tiltag. Det bestyrker os i, at der er en oprigtig interesse for at tage vare på miljøet og klimaet, ikke kun fra politisk side, men i hverdagen blandt menigmand”, siger Peter Møller, CEO i Saint-Gobain Distribution Denmark, der ejer Brødrene Dahl.

I løbet af 2019 har grossistvirksomheden indført flere bæredygtige initiativer som affaldssortering i flere butikker, energibesparende LED-belysning samt svanemærket, FSC-certificeret og CO-kompenseret brug af papir.

”Man kan ikke blive bæredygtig over natten. Det er en rejse. I 2019 tog vi nogle skridt på rejsen, og vi fortsætter i 2020 og bliver fortsat mere ambitiøse. Bæredygtighed er en langsigtet strategi for os, som vi tager meget seriøst”, siger Peter Møller.

- HCL

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

14.11.2025Installator.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025Installator.dk

Ahlsell opkøber dansk arbejdstøjmærke

13.11.2025Installator.dk

Synergi skal have ny direktør

13.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen opruster lærlingeindsatsen med ny rolle

12.11.2025Condair A/S

Sponseret

To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

12.11.2025Installator.dk

Rosa Jensen er Ahlsells nye direktør for strategi og forretningsudvikling

12.11.2025Installator.dk

Nyt strategisk partnerskab om intelligente solcelleløsninger

11.11.2025Installator.dk

Faglærte fædre tager mere ansvar hjemme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle