VVS-montør modtager Dronningens æresmedalje

Snart kan Paw Clark Von der Ahe fra John Jensen VVS se frem til at skulle besøge Dronning Margrethe. Her skal han tildeles en sølvmedalje efter af have brilleret på uddannelsen til VVS- og energispecialist.

Efter en hård skolegang mødte Paw Clark Von der Ahe i 10. klasse en lærer, der gav ham selvtillid og troen på sig selv tilbage. Nu har han opnået den højeste håndværkerudmærkelse - fortjenstmedaljen i sølv. Foto: John Jensen VVS..

Der var ikke meget, der tydede på, at Paw Clark Von der Ahe skulle ende med den højeste håndværkerudmærkelse, fortjenstmedaljen i sølv, da han gik i folkeskole.

Selv fortæller han, at han var den stille dreng i klassen og havde svært ved at tro på sig selv, hvorfor det med tiden blev hårdere at gå i skole:

”Men det ændrede sig, da jeg kom i 10. klasse på Det 10. Element i Albertslund, hvor jeg fik en lærer, der både på det faglige og personlige plan gav mig selvtillid og troen på mig selv tilbage”.

Netop dette skulle senere vise sig at blive et vendepunkt for den 20-årige VVS-lærling, der har opnået fortjenstmedaljen ved at få mindst fem 12-taller til svendeprøven:

”Pludselig oplevede jeg at få anerkendelse for min indsats, karaktererne skød i vejret, og jeg blev mere udadvendt. Den lærer skylder jeg en virkelig stor tak”, lyder det fra ham.

Læs også: John Jensen VVS varmer Øresund Strandpark op

Fast job som VVS-montør
Efter 10. klasse startede Paw Clark Von der Ahe på teknisk skole i Gladsaxe og Roskilde, og i 2014 startede han i praktik hos John Jensen VVS i Hedehusene, hvor han nu er startet i et fast job som VVS-montør:

”Jeg glæder mig meget til at tage hul på arbejdslivet som VVS-montør hos John Jensen VVS, hvor jeg gennem min praktik har haft en fast mentor og erfarne kolleger, der gerne ville lære fra sig”, siger han.

Også hos John Jensen VVS er man glade for at have Paw Clark Von der Ahe med på holdet:

”Paw har både på skolebænken og i praktiktiden udvist et enormt engagement, stor nysgerrighed og lyst til at lære. Vi er stolte over at have medvirket til, at Paw nu kan kalde sig færdigudlært VVS- og energispecialist med højeste udmærkelse”, siger Heidi Hamann, der er HR og kommunikationschef i John Jensen VVS.

- EL

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

TEKNIQ

Sponseret

Mød TEKNIQ til Byggeboom

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Installator.dk

Jysk Elteknik overtager El-Huset Skive

Installator.dk

Energianalytiker advarer: Gasprisen kan nå 100 euro til vinter

Installator.dk

Flagermus var tæt på at forsinke elnetprojekt med et år

Installator.dk

19.000 har fået tilskud til varmepumpe - nu er puljen næsten tømt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

22.10.2026

Tid

08:30

Sted

Solar Brøndby

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
Projektstyring

Tag på kursus i projektstyring

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup