VVS-montør modtager Dronningens æresmedalje

Snart kan Paw Clark Von der Ahe fra John Jensen VVS se frem til at skulle besøge Dronning Margrethe. Her skal han tildeles en sølvmedalje efter af have brilleret på uddannelsen til VVS- og energispecialist.

Efter en hård skolegang mødte Paw Clark Von der Ahe i 10. klasse en lærer, der gav ham selvtillid og troen på sig selv tilbage. Nu har han opnået den højeste håndværkerudmærkelse - fortjenstmedaljen i sølv. Foto: John Jensen VVS..

Der var ikke meget, der tydede på, at Paw Clark Von der Ahe skulle ende med den højeste håndværkerudmærkelse, fortjenstmedaljen i sølv, da han gik i folkeskole.

Selv fortæller han, at han var den stille dreng i klassen og havde svært ved at tro på sig selv, hvorfor det med tiden blev hårdere at gå i skole:

”Men det ændrede sig, da jeg kom i 10. klasse på Det 10. Element i Albertslund, hvor jeg fik en lærer, der både på det faglige og personlige plan gav mig selvtillid og troen på mig selv tilbage”.

Netop dette skulle senere vise sig at blive et vendepunkt for den 20-årige VVS-lærling, der har opnået fortjenstmedaljen ved at få mindst fem 12-taller til svendeprøven:

”Pludselig oplevede jeg at få anerkendelse for min indsats, karaktererne skød i vejret, og jeg blev mere udadvendt. Den lærer skylder jeg en virkelig stor tak”, lyder det fra ham.

Læs også: John Jensen VVS varmer Øresund Strandpark op

Fast job som VVS-montør
Efter 10. klasse startede Paw Clark Von der Ahe på teknisk skole i Gladsaxe og Roskilde, og i 2014 startede han i praktik hos John Jensen VVS i Hedehusene, hvor han nu er startet i et fast job som VVS-montør:

”Jeg glæder mig meget til at tage hul på arbejdslivet som VVS-montør hos John Jensen VVS, hvor jeg gennem min praktik har haft en fast mentor og erfarne kolleger, der gerne ville lære fra sig”, siger han.

Også hos John Jensen VVS er man glade for at have Paw Clark Von der Ahe med på holdet:

”Paw har både på skolebænken og i praktiktiden udvist et enormt engagement, stor nysgerrighed og lyst til at lære. Vi er stolte over at have medvirket til, at Paw nu kan kalde sig færdigudlært VVS- og energispecialist med højeste udmærkelse”, siger Heidi Hamann, der er HR og kommunikationschef i John Jensen VVS.

- EL

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Annonce

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom