VVS-lærlinge udfordrer både fordomme og hinanden til DM i Skills

Finalisterne ved DM i Skills for vvs-energispecialist-lærlinge er fundet. Under mesterskaberne skal de både konkurrere om titlen som landets bedste og fungere som repræsentanter for deres fag i en tid, hvor der er hårdt brug for at trække flere unge mod erhvervsuddannelserne.

Landets bedste lærlinge skal kåres ved DM i Skills. Arkivfoto. .

De mødtes for nylig for første gang for både at få prøvet tøj til finalen og tage bestik af konkurrenterne.

En af finalisterne er 21-årige Lucas Barkow, som til daglig er i lære hos Jagtvejens VVS i København.

”Det er vildt at været nået til finalen. Jeg har valgt at deltage for min egen skyld og for at udfordre mig selv, så jeg kommer ud i nogle situationer, hvor man virkelig bliver nødt til at holde hovedet koldt. Noget, jeg også kan bruge, når jeg senere skal op til svendeprøven. Og når jeg så står der, jamen så forventer jeg da også at slutte i toppen”, siger han.

Finalisterne ved DM i Skills for vvs-energispecialist-lærlinge:

  • Lucas Barkow – TEC – i lære hos Jagtvejens VVS i København
  • Jonathan Dybvad Nielsen – Herningsholm Erhvervsskole – i lære hos Hovedgård & Omegns VVS
  • Ismail Amziane – Roskilde Tekniske Skole – i lære hos CHVVS i Rødovre
  • Martin Asmussen Troelsen – Hansenberg Kolding – i lære hos Jens Kristiansen VVS i Kolding

Som finalister kommer deltagerne ved DM i Skills både til at fungere som repræsentanter og rollemodeller for en hel branche på et tidspunkt, hvor der mere end nogensinde er brug for at trække flere unge i retning af erhvervsuddannelserne.

”Det er en fed opgave at få. Der er mange ude i byen, som bare tror, det at være vvs-energispecialist handler om at sætte toiletter op, men der er så meget mere i det. For eksempel har vores fag en vigtig opgave, når vi skal spare på energien og forbedre miljøet, og det synes jeg er spændende at være en del af”, siger Lucas Barkow.

Ikke bare en konkurrence
Også hos hans læreplads, Jagtvejens VVS, ser man frem til DM i Skills af flere årsager:

”Det betyder noget for min personlige faglige stolthed, at jeg kan lære de unge mennesker noget. Og det er især rart, når der er tale om en fyr som Lucas, der både er dygtig og nysgerrig på sit fag. Det kan måske også være med til at motivere de andre lærlinge, når de kan se, hvad det kan føre med sig”, siger Jan Andersen, indehaver af Jagtvejens VVS.

Han mener i det hele taget, at DM i Skills har en vigtig funktion.

”Det giver forhåbentlig nogle unge mennesker noget blod på tanden. Man kan jo se, at vi kommer til at mangle håndværkere, så Skills er også en mulighed for at vise fagene frem for især folkeskoleeleverne, der besøger arrangementet”, siger han.

Den samme holdning har man hos Tekniq Arbejdsgiverne, som sammen med blandt andet Blik- og Rørarbejderforbundet arrangerer vvs-energispecialist-lærlingenes konkurrence under DM i Skills.

”Vi har fortsat brug for at øge kendskabet til erhvervsuddannelserne og forbedre erhvervsuddannelsernes image, både hos potentielle elever og ikke mindst deres forældre”, siger Tina Voldby, underdirektør hos Tekniq Arbejdsgiverne, og uddyber:

”DM i Skills har gennem en årrække nu været med til at vise det ypperste af det ypperste indenfor en lang række fag, samtidig med at tilskuerne fra første række kan opleve alle de færdigheder og muligheder, man får adgang til, hvis man vælger en uddannelse som eksempelvis vvs-energispecialist”.

Læs også: VVS-elever fra Hansenberg stempler ind til DM i Skills

Det er den tiende udgave af DM i Skills, som skydes i gang torsdag den 16. januar 2020.

-SMP

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Inspectly ApS

Sponseret

Tør du tage ansvar?

21.02.2025Installator.dk

Nulemissions-byggeri i fokus på konference

20.02.2025Installator.dk

Ladeoperatør ansætter ny topchef

20.02.2025Georg Fischer

Sponseret

GF introducerer 15 års kvalitetsgaranti for MULTI/JOINT® 3000 Plus

20.02.2025Installator.dk

Nye anbefalinger indskrænker mulighederne for grøn markedsføring

19.02.2025Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter opkøbene – snart også i Schweiz

19.02.2025Installator.dk

Uddannelsesreform roses fra begge sider

18.02.2025Installator.dk

Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding