VVS-vækstvirksomhed satser på bløde værdier

Et intensivt udviklingsforløb for alle John Jensen VVS A/S’ 45 funktionærer skal give dem værktøjer i dagligdagen til at blive endnu bedre til at håndtere egne opgaver.

”Endemålet er, at vi vil skabe bedre ledere for alle, fordi vi arbejder med både leder og medarbejder", siger Tove Vejlgaard Schørring. Foto: John Jensen A/S..

Det vigtigste værktøj til yderligere vækst hos John Jensen VVS er udvikling af det personlige lederskab for alle virksomhedens funktionærer.

Hemmeligheden bag virksomhedens vedvarende vækst er nemlig, ifølge Jesper Leen Jensen selv, et konstant fokus på de mennesker, der arbejder i virksomheden:

”Jeg betragter virksomhedens udvikling som trappetrin, og vi er i gang med at tage et af de største skridt nogensinde. Vi vil gerne fortsætte vores udvikling og blive endnu bedre. Derfor skal vi fastholde og tiltrække de bedste”, siger han.

Ledergruppen hos John Jensen VVS har igangsat en målrettet indsats mod yderligere vækst med fokus på at udvide alle medarbejdernes personlige værktøjskasse til håndtering af dagligdagen.

”Jeg tror på, at vi fortsat skal udvikle vores medarbejdere, og at udviklingsprojektet er en positiv spiral, der kommer til at trække hele virksomheden frem,” fortæller Jesper Leen Jensen.

360-graders evaluering

Tove Vejlgaard Schørring, som er kvinden der står i spidsen for udviklingsprojektet, kommer til at kende hver eneste af medarbejdernes profil og personlighed, da hun vil personlighedsteste John Jensen VVS’s funktionærer. Hun laver en 360-graders evaluering, hvor ledere, kollegaer og svende bliver bedt om at fortælle, hvordan de oplever deres ledere.

”Endemålet er, at vi vil skabe bedre ledere for alle, fordi vi arbejder med både leder og medarbejder. Man fanger hele dynamikken og løfter relationen, da vi arbejder på mange niveauer i virksomheden. Det er vigtigt i alles arbejdsliv, hvordan man har det med sin leder. Der er masser af statistik på, hvor mange der skifter job på grund af dårlige ledere”, hun. 

-CH

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Carlog System

Sponseret

Hvor meget tid går der med at holde styr på firmabilerne?

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle