Zendesk-stifter investerer i smarthome og bliver medejer af KNXsolutions

Morten Primdahl bliver medejer af KNXsolutions stiftet af Thomas Scharbau. Morten Primdahl er en af stifterne af Zendesk - en af de største danske it-succeshistorier gennem tiderne. Han investerer i KNXsolutions fordi, han personligt er optaget af at gøre smarthome-teknologi mere brugervenlig og ubesværet for almindelige mennesker – og fordi han ser et stort potentiale i markedet.

”I Zendesk havde vi succes med at flytte software til kundeservice fra det klodsede og besværlige til det lette og indbydende med fokus på mennesket. Det samme er der brug for med smarthome-teknologi”, fortæller Morten Primdahl..

1,5 millioner danskere anvender 'smart home'-produkter i 2020. Det svarer til godt hver tredje person eller 36 procent af de 16-74 årige, hvilket er en stigning fra 23 til 36 procent på ét år. Det afslører Danmarks Statistiks 2020-undersøgelse om befolkningens it-anvendelse. Én af de 1,5 millioner er Morten Primdahl.

”Jeg og min familie renoverede sidste år vores hus, og jeg havde et ønske om at installere noget intelligent styring af varme, el og andre installationer. I min research fandt jeg frem til, at KNX-teknologien er den rigtige løsning for mig, fordi det er en stabil, kvalitetsbetonet og ikke mindst åben standard. De fleste smarthome-systemer er proprietære, som kun kan kommunikere med bestemte produkter”, fortæller Morten Primdahl og supplerer:

”I Zendesk havde vi succes med at flytte software til kundeservice fra det klodsede og besværlige til det lette og indbydende med fokus på mennesket. Det samme er der brug for med smarthome-teknologi”.

Hvad er smarthome?

Smarthome er enheder og systemer, der på en intelligent måde kan styre privatboligens eller erhvervsbygningens installationer inden for varme, el, lys og indeklima – samt musiksystem, robotstøvsuger, røgalarm, wifi, dørklokke, sikkerhedssystem, lydvideo, hvidevarer, persienner, skærme, fjernbetjening o.s.v. Det bugner med smarthome-produkter og smarthome-systemer, der kan forbinde produkterne i en styring, der bliver betjent med en app.

Broget og umodent marked
Han og Thomas Scharbau påpeger begge, at hele markedet for smarthome-løsninger er meget broget og spænder fra tynde gør-det-selv løsninger over proprietære trådløse løsninger til åben-standard-løsninger som KNX.

”Der er i dag mange fejlkilder og faldgruber ved en smarthome-løsning. Løsningen skal spille ordentligt, når den bliver installeret, men den skal også være let at opdatere samt vedligeholde efter både et og fem og 10 år. Det kræver, at løsningen er opbygget som en fremtidssikret og skalerbar løsning efter åbne standarder”, fortæller Morten Primdahl.

Hvad er KNX?

KNX er en åben standard for bygningsautomation. KNX-enheder kan håndtere belysning, persienner og skodder, HVAC, sikkerhedssystemer, energistyring, lydvideo, hvidevarer, skærme, fjernbetjening osv. Se flere detaljer om normer og standarder på www.KNX.org.

Standardisering og stejl vækst
Der foregår lige nu et ambitiøst standardiseringsarbejde mellem nogle af de helt store tech-giganter som Google, Apple, Amazon og Zigbee, der går under navnet ”Project Connected Home over IP”, og planen er, at det fælles sprog skal være færdigudviklet i løbet af 2021.

LÆS OGSÅ: Thomas Scharbau har fundet sin niche: KNX og smarthome

”Det betyder kort fortalt, at vores enheder i hjemmet begynder at kunne tale ’samme sprog’, og vi sparer dermed behov for en masse ekstra hardware og besværlige krumspring. Når man så bygger sit hjems enheder ovenpå KNX, har man en fælles ’backbone’ eller ’internet’, som danner kommunikationsplatform for enhederne. Det giver en let og central styring, så man kan styre alt fra en enkelt app som Apple Home eller Google Home, og man er ikke låst til en specifik leverandørs løsninger”, fortæller Morten Primdahl.

Han forventer en markedsvækst inden for smarthome-systemer på en faktor 2-3 de næste par år, og en vækst på faktor 10-20 om fem år.

”Der er i dag mange fejlkilder og faldgruber ved en smarthome-løsning. Løsningen skal spille ordentligt, når den bliver installeret, men den skal også være let at opdatere samt vedligeholde efter både et og fem og 10 år.

Morten Primdahl

Del af den digitale og den grønne omstilling
KNX Solutions og stifter Thoms Scharbau har været en førende aktør på markedet for installation af smarthome-systemer i Danmark siden 2012, og udviklingen kommer ikke bag på Thomas Scharbau:
”Vi er kun lige i den spæde start. Den teknologiske udvikling, udbredelsen af smartphones og apps, øget fokus på klima og miljø, byggeboom, Internet of Things og kunstig intelligens er alle sammen tendenser, der driver udviklingen af smarthome”, fortæller han og supplerer:

”Om få år vil alle vores bygningsinstallationer tale med hinanden og vil på en intelligent måde sikre, at vores bygninger har det rette indeklima, bruger så lidt energi som muligt, tilbyder høj bekvemmelighed, automatisk oplader elbilen og starter vaskemaskinen, når elprisen er lavest på døgnet, sikrer den rette adgangskontrol i tider med pandemirestriktioner etc.”.

Thomas Scharbau fremhæver, at Morten Primdahls aktive rolle som medejer i KNXsolutions er en stor gevinst for forretningsudviklingen af virksomheden: ”Vi startede som en klassisk håndværkervirksomhed. I dag er vi en professionel løsningsleverandør med en del større projekter. Vi er nu klar til med Mortens hjælp at etablere os som en moderne tech- og integratorvirksomhed samt sjov arbejdsplads, der vil sætte agendaen for udviklingen af kvalitative smarthome-systemer i Danmark”.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Nordomatic køber dansk specialist i bygningsautomatik

Installator.dk

19.000 har fået tilskud til varmepumpe - nu er puljen næsten tømt

Installator.dk

AI-styring reducerer varmeforbruget med 30 pct.

Installator.dk

Nordomatic køber dansk specialist i bygningsautomatik

Installator.dk

Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen

Installator.dk

EU vil gøre tekniske standarder gratis

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Installator.dk

OK vil etablere 70 batterianlæg uden nye nettilslutninger

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

21.10.2026

Tid

13:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams