Coop igangsætter stort LED-projekt

Inden udgangen af 2018 vil man hos supermarkedskæden Coop udskifte intet mindre end 500.000 pærer og lysstofrør i 1.200 butikker i Danmark.

SuperBrugsen er blot en af de mange butikker, der kan se frem til at få udskiftet den nuværende belysning til LED inden udgangen af 2018. Foto: Coop Danmark..

Hos Coop har man en målsætning om at reducere energiforbruget med 20 procent i 2020 i forhold til i 2014. Derfor vil man finde besparelser ved blandt andet at udskifte al belysning til LED.

Opgaven dækker grundlæggende alle typer belysning i alle typer af rum og udstyr, og i antal skal i alt 500.000 pærer og lysstofrør udskiftes i koncernens 1.200 butikker.

Projektet gennemføres fra denne måned og til udgangen af 2018 af Nordic Business Light, der er leverandør til opgaven:

”Kontraktens omfang estimeres, inklusiv deltagelse fra brugsforeninger, at kunne runde 100 millioner kroner. Med de valgte løsninger kommer vi ikke bare til at generere en stor energibesparelse, vi kommer også til at løfte kundeoplevelsen i butikkerne”, siger Peter Kjærgaard Svendsen, der er energichef i Coop.

Læs også: LED-belysning i Københavns Lufthavn halverer energiforbruget

Hos Nordic Business Light er man ganske tilfreds med at have vundet udbuddet og ser frem til samarbejdet med Coop:

”Coop har gennemført en professionel proces og har sat sig et ambitiøst mål og tager dermed førertrøjen i dansk detailhandel, når det gælder energioptimering, kundeoplevelser i butikker og forbedret lønsomhed med lys, hvilket er vores spidskompetence", siger adm. direktør Ian Wallentin.

Udskiftningen til LED omfatter alle Coop butikker i Kvickly, SuperBrugsen, Dagli’Brugsen, Fakta og Irma samt de selvstændige brugsforeninger, der ønsker at indgå.

- EL

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

15.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

15.09.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

Spjald Skole sparer strøm og får bedre lys med ny LED-løsning fra LEDVANCE

12.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Energieffektiv LED belysning løfter ældre kontorbygning til moderne standard – i tæt samarbejde mellem elinstallatør, slutkunde og ECOFOSS

11.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Undgår unødigt strømforbrug med sensor

11.09.2025Installator.dk

Nu vil TREFOR El-net udskifte gamle elmålere

10.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

[SE BILLEDERNE] Tillykke til DKTV!

10.09.2025Wexøe A/S

Sponseret

Stærk, teknisk samarbejdspartner inden for alle former for el-tavler og målerrammer

10.09.2025Installator.dk

Elselskab smider bombe i lademarkedet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle