Folketinget har i årevis spildt store summer på opvarmning

På Christiansborg er der blevet fyret for gråspurvene gennem mange år. Energitabet ligger på 90 procent, og pengene til opvarmning er derfor fosset lige ud ad slottets gamle vinduer.

90 procent af varmen på Christiansborg er gennem mange år gået tabt. Foto: Bjarne Stæhr..

Der er i årevis blevet spildt masser af penge på at varme Christiansborg op. Varmesystemet har været så dårligt, at næsten al varmen er gået tabt – kun 10 procent er blevet inden for slottets vægge. Det skriver webmediet EnergyWatch.

Ifølge Kim Jensen, teknisk ansvarlig i Slots- og Kulturstyrelsen, har man på baggrund af adskillige ingeniørrapporter og undersøgelser længe vidst, at der eksisterede et stort problem med opvarmningen af Christiansborg. Det skyldes den måde, det gamle slot er bygget og indrettet på.

Læs også: Christiansborg Slot får nyt ventilationsanlæg

”Indretningen kan sammenlignes med at varme luft op fra et åbent vindue i et hus, hvor der også står et vindue åbent i den anden ende. På den måde er energien til opvarmning af Christiansborg blevet brugt i kælderen, hvorefter den varme luft er ledt op gennem skakter og endt på loftet til størst nytte for fuglene”, forklarer Kim Jensen til EnergyWatch.

Renovering af varmesystemet
Årsagen til, at man ikke tidligere har reageret på det store energitab, er, at man ikke må ændre på den gamle bygnings udseende.

”Vi har med kongelige repræsentationslokaler at gøre, og man kan ikke bare lige svinge nogle ventilationskanaler rundt. Alt skal være usynligt”, fortæller Kim Jensen.

Læs også: Varmen fosser ud af statens bygninger

Slots- og Kulturstyrelsen er dog langt om længe gået i gang med at renovere Christiansborgs varmesystem på en måde, så udseendet på bygningen ikke ændres, og så vedligeholdelsen holdes på et minimum:

”Med det nye system kan vi nøjes med to ventilationsanlæg, så vi kommer af med 15-20 gamle ventilatorer, som vi ikke skal gå rundt og vedligeholde. Vi regner med, at den egentlige besparelse kommer til at ligge på 500.000 kroner om året”, fortæller Kim Jensen.

Folketinget strammede i 2010 og 2011 reglerne for hvor stort et varmespild, der må være i nye og gamle bygninger. Derudover blev det i 2008 vedtaget, at samtlige danske ministerier, styrelser og tilsyn skulle nedbringe det samlede energiforbrug med 18 procent i 2020 i forhold til niveauet i 2006.

- KLZ

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

EPD-dokumentation til dit næste belysningsprojekt

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia