Her er Danmarks bedste lærlinge inden for VVS og el

Der var tale og håndtryk fra statsministeren til de dygtigste el- og VVS-lærlinge, da danmarksmestrene blev kåret ved DM i Skills.

Danmarks bedste elektrikerlærling blev Alexander Strarup Sørensen fra SIF Gruppen. Foto: Per Daugaard. .

Landets dygtigste VVS-energispecialistlærling blev Henrik Skovsgaard Bull fra VVS Søberg. Foto: Per Daugaard. .

Her overrakte statsminister Lars Løkke Rasmussen priserne til vinderne.    

Danmarks bedste elektrikerlærling blev Alexander Strarup Sørensen fra SIF Gruppen. Han stillede op til DM i Skills med et klart mål om at komme til tops i konkurrencen.  

”Jeg er et konkurrencemenneske og kan lide at vinde, så jeg ville ikke stille op, hvis jeg ikke regnede med at vinde”, sagde Alexander Strarup Sørensen til Erhvervsmagasinet Installatør fredag.

Landets dygtigste VVS-energispecialistlærling blev Henrik Skovsgaard Bull fra VVS Søberg.

Læs også: VVS Søberg-lærling konkurrerer ved DM i Skills

DM i Skills blev i år afholdt for sjette gang og havde 60.000 besøgende i løbet af de tre dage, som arrangementet strakte sig over.  

Læs også: DM i Skills er godt for den lokale byggebranche

I alt konkurrerede 300 erhvervsskoleelever fra hele landet i 36 forskellige fag.

Se flere fotos fra DM i Skills 2016 

- JKK 

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

28.08.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Vi lyser vejen op til fremtidens fagfolk - ses til EuroSkills!

28.08.2025Installator.dk

En del unge får ikke tilbudt juniormesterlære

27.08.2025Installator.dk

Odsherred Forsyning under konkursbehandling

27.08.2025Installator.dk

Verdo fyrer 70 medarbejdere

27.08.2025CSRD+CO

Sponseret

Første ESG-rapport i hus

26.08.2025Carlog System

Sponseret

Effektiv drift starter med overblik

26.08.2025Installator.dk

VELTEK skal være mere synlig

26.08.2025Installator.dk

Danmark mangler arbejdskraft – nu har regeringen åbnet døren

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Messe
Danish Security Fair

AMBITIØS SIKKERHEDSMESSE Danmarks store fagmesse, der præsenterer de nyeste teknologier indenfor elektroniske og mekaniske produkter og systemer til sikring af mennesker, bygninger og områder. Med Danish Security Fair sigter vi efter, at gøre en positiv forskel for aktørerne indenfor sikkerhedsbranchen. Dette gælder for både udstillere og besøgende. Den gode kontakt og handel virker begge veje, og igennem en dialog samt professionelle netværk, skabes et fundament for fælles vækst. Danish Security Fair er stedet, hvor professionelle aktører møder nye kunder og kontakter. Messen har fokus på business og bundlinje for alle parter i sikkerhedsbranchen og arbejder for at skabe værdi i den danske sikkerhedsbranche. Messen giver mulighed for at etablere personlige relationer i en branche, som bliver mere og mere digitaliseret.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101 - 7000 Fredericia

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Solcelleanlæg - VE-installatør

Vil du være VE-montør af solcelleanlæg? KEA kvalificerer dig til at blive godkendt. Har du el-autorisation, bliver du VE-installatør af solcelleanlæg.

Dato

01.09.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

01.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

01.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

01.09.2025

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

01.09.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup