Kan en temperamentsfuld mellemleder bortvises?

Det kan være svært at bortvise en mellemleder grundet vredesudbrud og et stort temperament. Men hvis man i stedet for vælger at sige vedkommende op, kan det efter omstændighederne være i orden, vurderer Jacob Kirkegaard Hansen fra Arbejdsgiverne.

Jacob Kirkegaard Hansen, advokat i Arbejdsgiverne. .

I en virksomhed var der ansat en medarbejder, der til dagligt fungerede som daglig leder. Vedkommende havde været ansat i virksomheden i 15 år og var ikke medlem af nogen fagforening. Den ledende medarbejder var kendt på virksomheden som meget temperamentsfuld, hvilket i løbet af sommeren blev et ?problem for direktøren.  

Medarbejderen kom således flere gange på kant ?med direktøren. Eksempelvis kaldte han direktøren på et internt møde, hvor der var indtaget alkohol af dem begge, for en farlig mand. Direktøren måtte bede vedkommende om at forlade mødelokalet. ?

Læs også: Fælles garantiordning for håndværkere

På et efterfølgende møde blev medarbejderen så ophidset, at han slog ud med armene og afbrød ?mødedeltagerne og beskyldte direktøren for at lyve. En ?mødedeltager beskrev efterfølgende, at han var blevet skræmt og chokeret over episoden. Alt i alt blev hans temperament for meget for direktøren, ?der besluttede at bortvise ham.

Medarbejderen mente imidlertid ikke, at hverken en bortvisning eller en opsigelse var berettiget, så derfor anlagde han sag an mod virksomheden. Virksomheden var usikker på hvordan, at situationen skulle håndteres og kontaktede derfor juridisk afdeling hos Arbejdsgiverne for at få den nødvendige rådgivning. Hvordan skulle situationen vurderes?

SVAR:

Det er konkret uden betydning, om medarbejderen er organiseret eller ej. Situationen er ikke direkte omfattet af overenskomsterne, idet retsforholdet er reguleret af retspraksis og tilhørende retsgrundsætninger. 

Udgangspunktet er, at medarbejderen kan bortvises, hvis han groft misligholder sit ansættelsesforhold. Men spørgsmålene bliver her, om en række temperamentsfulde udbrud kan være ?bortvisningsgrund? Og hvad betyder det mere konkret, hvis der er alkohol involveret?

Læs også: Når medarbejderen udebliver på grund af flystrejke

Østre Landsret har i en lignende sag slået fast, at en bortvisning ikke er i orden. Til ?gengæld vil en opsigelse konkret være ok.? Således vil der efter gældende retspraksis på den ene side blive lagt vægt på, at medarbejderens opførsel på de nævnte ?møder havde været utilbørlig. På den anden side, at både ?medarbejderen og direktøren havde fået noget at drikke i forbindelse med det seneste møde.

Dette forhold er en ?formildende omstændighed til fordel for medarbejderen. Opførslen på det sidste møde udgjorde næppe heller en selvstændig ?bortvisningsgrund efter retspraksis. ?Det vil derfor være for vidtgående at bortvise medarbejderen, selvom han havde optrådt ?uforskammet over for direktøren. Medarbejderen kan dog opsiges med almindeligt opsigelsesvarsel – typisk seks måneder for en funktionær med den pågældende anciennitet.

Samlet set skal virksomheden være opmærksom på de helt konkrete forhold, og at ting, der bliver sagt og gjort ?i et festligt lag efter omstændighederne bliver bedømt mildere end ellers.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

17.09.2026

Tid

08:00

Sted

Classic Car House, Kgs. Lyngby