Nyt projekt forbinder jyske varmepumper med bornholmske varmeanlæg

Best Green og Horsens Kommune er gået sammen om at levere grøn energi til syv skoler og to sundhedscentre. Samtidig bruges projektet til forskning.

I alt ni store varmepumper skal etableres i kommunale bygninger i Horsens i forbindelse med projektet. Foto: Dansk Energi. .

Horsens Kommune og Varmeserviceselskabet Best Green er gået sammen om en aftale vedrørende levering af grøn opvarmning til syv skoler og to sundhedscentre i Horsens, skriver Dansk Energi.

”Med nærvarmeløsningen fra Best Green reducerer vi kommunens CO2-udledning markant. Samtidig sikrer vi en fornuftig, nemmere og billigere drift på en række af kommunens varmeanlæg”, siger Borgmester Peter Sørensen (S) i en pressemeddelelse.

I sammen pressemeddelelse fremgår det desuden, at kommunen allerede det første år opnår en besparelse på varmeudgifterne på en halv million kroner.

Læs også: Dansk Energi: Varmepumperne er i modvind

Best Green er et ungt selskab, der tilbyder nærvarme til private, virksomheder og kommuner. Indtil videre leverer selskabet varme svarende til forbruget i 200 husstande.

I samarbejdet med Horsens Kommune køber og etablerer Best Green de ni, store varmepumper i Horsens og har dermed også ansvar for drift og vedligeholdelse. Kommunen betaler for nærvarmen på samme måde, som hvis det havde været fjernvarme.

”Alle de varmepumper, vi sætter op, bliver overvåget her fra Horsens. Installationerne bliver forberedt til at kunne reagere på spotpriser og de fleksibilitetsmarkeder, der kan opstå for eksempel hos elnetselskaberne. Varmepumperne er dermed klar til smartgrid, uden at vi investerer en hel masse”, siger Best Greens administrerende direktør, Simon Bak Kristensen.  

Energivenlig varme og forskningsprojekt i én
Ud over at levere den energivenlige varme til de kommunale bygninger skal varmepumperne også indgå i forsknings- og udviklingsprojektet EcoGrid 2.0 på Bornholm.

I projektet vil Best Green få mulighed for at inddrage flere hundrede små varmepumper i bornholmske hjem til overvågning og styring. Projektet har mange forskere involveret i det teoretiske arbejde, mens Best Green særligt bidrager med den kommercielle del.

”Vi er en 100 procent kommerciel spiller, så det giver projektet et ekstra ben. Det er nu, vi går fra F&U til forretning, og det er det, der gør EcoGrid 2.0 hamrende interessant”, siger Simon Bak Kristensen.

-CHM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elcor A/S

Sponseret

Ses vi i Odense?

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten