Skal medarbejdere orienteres om GPS i firmaets biler?

Det kræver blandt andet en saglig begrundelse og rettidig varsling, hvis man ønsker at overvåge sine ansatte.

24.11.2015

Frederik Sauerberg, advokat i Arbejdsgiverne, Installator.dk

Frederik Sauerberg, advokat i Arbejdsgiverne..

En mindre dansk VVS-virksomhed har fem VVS’ere ansat. Virksomheden er medlem af brancheforeningen Arbejdsgiverne, og ansættelsesforholdene er således omfattet af overenskomsten. Timelønsoverenskomsten er indgået mellem Arbejdsgiverne og Dansk Metal, Blik & Rørarbejderforbundet samt 3F.

Læs også: Når medarbejderen driver konkurrerende virksomhed

Direktøren har besluttet, at installere GPS i virksomhedens biler af hensyn til forsikring, fakturering samt kontrol af medarbejderne. I den forbindelse retter virksomheden henvendelse til Arbejdsgiverne for at sikre sig, at man ikke handler i strid med lovgivning, overenskomster med mere.

Spørgsmålet går nærmere på, om der er formkrav forbundet med muligheden for overvågningen af medarbejderne?

Svar fra Arbejdsgiverne:
Virksomheden skal være opmærksom på, at kontrolforanstaltninger skal varsles i henhold til ”Aftale om kontrolforanstaltninger”, som er indgået mellem DA og LO og tiltrådt af Arbejdsgiverne. En overtrædelse heraf kan medføre en bod i Arbejdsretten.

Juridiske svar

Arbejdsgivernes juridiske afdeling leverer hver måned svar på konkrete juridiske dilemmaer på installator.dk.

Beskrivelsen af ovenstående retsstilling kan under ingen omstændigheder erstatte konkret juridisk rådgivning.

Her kræves det, at kontrolforanstaltningerne skal være sagligt begrundet i driftsmæssige årsager, og have et fornuftigt formål. De må ikke være krænkende for lønmodtagerne, og de må ikke forvolde lønmodtagerne nævneværdig ulempe. Endelig skal virksomheden varsle det seks uger, inden der iværksættes kontrolforanstaltninger.

Man skal som arbejdsgiver også være opmærksom på det såkaldte proportionalitetshensyn. Det betyder, at formål og middel skal hænge sammen, ellers er kontrolforanstaltningerne ikke fornuftige og saglige. Endelig må der ikke finde en forskelsbehandling af medarbejderne sted.

Det er vigtigt allerede ved varslingen at gøre medarbejderne opmærksomme på, at systemet eksempelvis vil blive brugt til overvågning eller kontrol af deres timeforbrug hos forskellige kunder, såfremt virksomheden ønsker det. Det er også vigtigt at gøre medarbejderne opmærksomme på, at de uregelmæssigheder, du bliver opmærksom på, kan blive brugt over for medarbejderne og kan få ansættelsesmæssige konsekvenser.

Kontrolforanstaltningerne må ikke forvolde tab eller unødig ulempe for lønmodtageren. De overenskomstmæssige bestemmelser må ikke krænkes, og foranstaltningerne må ikke ændre forholdet mellem arbejdstid og løn. Så hvis foranstaltningen er forbundet med et stort tidsforbrug, skal det foregå i arbejdstiden.

Læs også: Hvornår skal arbejdsgiveren udlevere ansættelseskontrakten?

Det er en god idé at lave varslingen skriftlig, og at hver medarbejder skriver under på modtagelsen. Overholdes disse ting, er der intet til hinder for at installere GPS i bilerne og bruge de data, der kommer ud af det. 

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

04.03.2026Genvex

Sponseret

Vil du vide, hvordan moderne modulbyggeri ser ud? Se med her!

04.03.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Kom med til Inspirationsdag 2026

03.03.2026Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer “utilfredsstillende” 2025-resultat

03.03.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S shortlisted til Scandinavian Business Awards 2026

03.03.2026Installator.dk

Mangel på medarbejdere koster ordrer i installationsbranchen

02.03.2026Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller ansætter Jan Yde Larsen som ny Market Director for stål

02.03.2026Installator.dk

Tidligere DSB-chef bliver bestyrelsesformand i InstallatørGruppen

02.03.2026Installator.dk

Nu dominerer elbilerne totalt blandt private

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Milestone

Forbliv sikker med XProtect Open Platform Adgangskontrol

Dato

05.03.2026

Tid

10:00

Sted

Webinar

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn