Skat kontrollerer ikke snyd med håndværkerfradraget

Skat har ikke kontrolleret, om virksomheder og borgere snyder med håndværkerfradraget siden 2012. Vi må prioritere vores ressourcer, lyder det fra den pressede instans.

Boligjobordningen, også kendt som håndværkerfradraget, startede tilbage i 2011. Året efter gennemførte Skat en kontrol af det første års indberetninger. Siden har der ikke været nogle konkrete kontrolprojekter på området. Arkivfoto. .

2012. Det var sidste gang, Skat havde et konkret projekt, der kontrollerede indberetningerne til boligjobordningen, også kaldet håndværkerfradraget, skriver Børsen.

Siden har Skat ikke kunne finde ressourcer til at fortsætte kontrollen, hvilket konkret betyder, at svindlere ikke bliver snuppet.

"SKAT har i 2012 haft et konkret indsatsprojekt, hvor håndværkerfradraget for indkomståret 2011 blev kontrolleret. Der har ikke i de efterfølgende år været konkrete projekter alene rettet mod håndværkerfradrag", skriver Skat i en mail til Børsen. 

Politikere: Vi skal have genopbygget tilliden til Skat
Den manglende kontrol vækker bekymring på Christiansborg. Mens skatteordfører for Socialdemokratiet Jesper Petersen kalder det uhensigtsmæssigt, frygter Rene Gade, skatteordfører fra Alternativet, at nyheden vil bringe endnu mere snyd med sig:

"Når først det rygtes, kan det være, at der kommer endnu mere snyd, end der har været tidligere. Det er kritisabelt, at der ikke bliver fulgt op på den lovgivning, vi laver", siger René Gade til Børsen.

Læs også: Dansk Energi: Tekniq opfordrer til karteldannelse

Hos Dansk Folkeparti glæder den manglende kontrol heller ikke finansordfører René Christensen, men han fokuserer i høj grad på, at man skal skabe tillid til Skat frem for ”at sparke” mere til den offentlige instans:

"Nu skal vi have genopbygget tilliden til Skat og kontrolsystemet. Der er ingen, der skal have en fornemmelse af, at her kan man bare snyde, for her kontrollerer Skat ikke”, siger finansordføreren til Børsen.

Skat: Vi må prioritere ressourcerne
Skat oplyser overfor Børsen, at årsagen til den manglende kontrol – ikke overraskende – skal findes i manglen på ressourcer. Skat må altså prioritere kontrollen efter, hvor man vurderer, der bliver snydt for det største beløb:

"Skat foretager løbende en samlet prioritering af indsatsen ud fra risiko og væsentlighed samt ud fra en vurdering af, hvor effekten af indsatsen på skattegabet er størst”, oplyser Skats underdirektør, Per Jacobsen, i et skriftligt svar til Børsen.

Skat oplyser desuden, at man planlægger at foretage en ny kontrol i 2017, der vil gennemgå indberetningerne for indkomståret 2016.

Læs også: Deltidsuddannelser til elinstallatør breder sig i Sydjylland

Ifølge en opgørelse fra Skatteministeriet indberettede 572.360 danskere i 2015 til boligjobordningen. Der blev i alt indberettet arbejde for 5,3 milliarder kroner, hvilket gav et samlet fradrag på 1,6 milliarder kroner.

-CHM

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

TEKNIQ

Sponseret

Mød TEKNIQ til Byggeboom

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Installator.dk

Jysk Elteknik overtager El-Huset Skive

Installator.dk

Energianalytiker advarer: Gasprisen kan nå 100 euro til vinter

Installator.dk

Flagermus var tæt på at forsinke elnetprojekt med et år

Installator.dk

19.000 har fået tilskud til varmepumpe - nu er puljen næsten tømt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

22.10.2026

Tid

08:30

Sted

Solar Brøndby

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
Projektstyring

Tag på kursus i projektstyring

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup