Solar-installationer får svampe til at gro i kaffegrums

Solar Danmark har sammen med unge iværksættere omdannet gamle containere på Aarhus Havn til et par grønne oaser.

Solar Danmark har sponsoreret en Panasonic luft/luft varmepumpe, rør, kabler og diverse installationsmateriel, så iværksætterne kunne skabe det helt rigtige klima til svampene. Foto: Solar Danmark. .

Det var ikke en opgave, Solar Danmark havde prøvet før, men servicevirksomheden sagde stadig ja til de unge iværksættere med grønne svampedrømme.

”Jeg fik en mail fra Esben med hans idé. Det var ikke lige noget, vi umiddelbart forbinder med Solar, men hele tanken og ideen bag projektet fangede mig – og så kan vi godt lide bæredygtighed”, siger Solars produktgruppechef i Klima og Energi, Rasmus H. Vemmelund.

Esben Vestergård Pedersen er en af ophavsmændene bag den kreative og bæredygtige idé Fra Grums til Gourmet, som Solar har støttet med materialer og ekspertise.

Idéen handler om at omdanne gammelt kaffegrums fra caféer og restauranter i Aarhus til nye, spiselige svampe. På den måde går kaffegrumset ikke til spilde, men bliver genanvendt i de tre gamle containere på Aarhus Havn, der gør det ud for Fra Grums til Gourmets butik med svampevenligt klima.

Læs også: Smarte vandhaner giver tårnhøje besparelser

For at skabe det rette klima hvor østershattene kan gro, har Solar sponsoreret varmepumpe, el-materiel og rør, som svampene skal hænge på.

”Vi lever ikke kun af typiske opgaver, vi lever også af at være nytænkende og innovative, og det her er da i den grad både nytænkende og innovativt, så det skulle vi støtte op om”, siger Rasmus H. Vemmelund.

Læs også: Solar og SMC Pneumatik indgår samarbejde

Med det rette klima tager det under tre uger at gro østershattene store nok til at høste og sælge:

”Inden for ti dage er de store nok, til at vi kan høste dem. Så venter vi ti dage mere, og så kommer de ud én gang til. Når vi har høstet dem, sælger vi dem tilbage til de restauranter og cafeer, som vi fik grumset fra, så alt bliver genbrugt”, fortæller Esben Vestergård Pedersen.

Besøger man containerbutikken på Aarhus Havn, vil man desuden have mulighed for at købe et sæt, så man selv kan dyrke svampe hjemme i køkkenet ved hjælp af gammelt kaffegrums.

-CHM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Er en fuldisoleret fjernvarmeunit svær at installere?

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup