Tekniq: Andre brancher har også et lærlinge-ansvar

El- og VVS-virksomheder står klar med nye lærepladser. Men også andre brancher, som aftager de færdiguddannede lærlinge, må tage et medansvar for at skabe praktikpladser, lyder det fra Tekniqs formand.

Henrik Fugmann, formand for Tekniq, opfordrer andre brancher til også at tage del i uddannelsen af lærlinge. Foto: Tekniq..

”I vores branche er det meget få elever, der ikke kan finde en læreplads. Det er faktisk – de fleste steder i landet – sværere for virksomheden at finde lærlinge, end det er for lærlinge at finde en virksomhed”.

Sådan lød det fra Tekniqs formand, Henrik Fugmann, under brancheorganisationens generalforsamling, der fandt sted i Odense fredag.

Læs også: Installatører: Det er vigtigt at ansætte lærlinge

Ifølge formanden står installationsbranchen nemlig allerede klar med lærepladser til de unge. Men også andre brancher har et ansvar for at sikre, at der fremover bliver uddannet nok faglært arbejdskraft:

”I installationsbranchen tager vi vores ansvar, når det kommer til praktikpladser. Vi uddanner flere lærlinge, end vi selv kan bruge. Men mange går bagefter til andre brancher, som ikke bidrager med at tage lærlinge og uddanne den arbejdskraft, de har brug for”, sagde Henrik Fugmann og supplerede:

”Resultatet er, at vi ikke bare uddanner til os selv, men også til industrien og til det øvrige erhvervsliv. Vi ser gerne, at også andre brancher begynder at løfte deres del – og tager flere lærlinge ind. Det er bare at komme i gang”, lød det fra formanden.

Læs også: Installationsbranchen optager rekordmange nye lærlinge

Under generelforsamlingen pegede formanden også på andre problematikker på lærlingeområdet. Blandt andet at det er for dyrt for installationsbranchens virksomheder at uddanne lærlinge, samt at det er svært at finde kvalificerede lærlinge.

-SSM

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

15.09.2025Installator.dk

Kæmpe medaljehøst til Danmark ved EuroSkills

15.09.2025Installator.dk

Lys med omtanke: Energieffektive løsninger og smart styring rykker ind i byggeriet

15.09.2025Installator.dk

Rekordstor medaljehøst til Danmark ved Euroskills

11.09.2025Installator.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

10.09.2025Installator.dk

Hver tredje teknisk virksomhed ramt af tyver

09.09.2025Installator.dk

Euroskills 2025 i Herning er i gang

09.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Hvem har egentlig ansvaret for byggeaffaldet?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle