Installatører: Det er vigtigt at ansætte lærlinge

Installatørpanelet ser stor vigtighed i at tage ansvar for branchens fremtid ved at være med til uddanne lærlinge. 2015 og starten af 2016 har bragt både flere lærlingehenvendelser og -ansættelser med sig end de foregående år.

-

Har I ansat flere lærlinge i 2015 og 2016, end I plejer?

Michael Witt, Witt & Søn
Vi har fået flere lærlingehenvendelser, end vi plejer og har også ansat én. Inden det havde vi en periode uden en lærling, men vi plejer at have én til to. Vi vil gerne have lærlinge, men ikke for enhver pris. Det skal være dygtige unge mennesker. Og vi har haft svært ved at skaffe kvalificerede lærlinge. Men jeg synes, det er vigtigt at ansætte lærlinge. For vi kan ikke råbe og skrige, at vi mangler arbejdskraft, hvis vi ikke selv uddanner dem. Både store og små virksomheder har en fælles forpligtigelse til at ansætte lærlinge. Hvis den rigtige lærling dukker op, kunne vi godt ansætte én mere, men firmaet er ikke så stort, og vi står ikke og mangler en.

Læs også: Installatører: Vi vil gerne ansætte flygtninge

Flemming Jensen, Roskilde Fjordens El
Ja. Vi har i princippet fem lærlinge, hvoraf to af dem har fået deres svendebrev, så de venter bare på at blive helt færdige. Og jeg har ansat tre nye lærlinge i år, fordi virksomheden er vokset. Da krisen startede, havde vi kun én lærling, mens vi det seneste stykke tid har haft tre. Og jeg forventer faktisk at ansætte én mere i år. Vi har taget lærlinge under hele krisen, for vi vil gerne uddanne elektrikere. Det er vigtigt, at vi har nogle elektrikere, der kan tage over, når vi andre ikke kan længere. Jeg synes også, at vi har en samfundsmæssig forpligtigelse til at uddanne lærlinge. Vi har ikke haft problemer med at skaffe kvalificerede lærlinge, men der står ikke ligeså mange i kø, som der gjorde førhen.

Læs også: Installatører: Vi hyrer gerne en med plettet straffeattest

René Søndergaard, A. Søndergaard
Nej, det har vi ikke. Vi har altid været rigtig gode til at ansætte lærlinge. Vi er otte mand, og tre af dem er lærlinge. Jeg synes, det er vigtigt, at man som installatør ansætter lærlinge. Det er installatørerne, der tegner fremtiden for elektrikerne. Hvis ikke vi tager lærlinge ind, så kommer der heller ingen svende. Dog synes jeg, at der er nogle virksomheder, som godt kunne gøre det bedre. De helt store producenter kunne eksempelvis godt være noget bedre til selv at ansætte lærlinge og uddanne personel – i stedet for at støvsuge markedet for de elektrikere, som vi andre uddanner. Vi får mange henvendelser fra lærlinge, men vi har nok for nu.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

03.09.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager TR Teknik i Esbjerg

03.09.2025Elcor A/S

Sponseret

Elcor samler kræfterne: Produktionskapaciteten styrkes på tværs af lokationer

03.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt podcastafsnit: Kan vindindustrien blive CO₂-neutral – og hvordan?

02.09.2025Geovent

Sponseret

Fra røg og støj til stilhed og renhed – Geovent kører grønt!

02.09.2025Avidenz A/S

Sponseret

Apps kan styrke arbejdsmiljøet – hvis de bruges rigtigt

02.09.2025Installator.dk

Gjensidige bliver ny forsikringspartner for TEKNIQ

01.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg-koncernen leverer teknikinstallationer i særklasse

01.09.2025Installator.dk

VELTEK samlede branchen til årsmøde i Nyborg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle