Tekniq: Boligjobordning skal gøre det attraktivt at investere i en grønnere bolig

En fremtidig boligjobordning kan ende med at koncentrere sig om serviceydelser i stedet for grønne installationer. Men det er vigtigt ikke at glemme at gøre det økonomisk attraktivt at investere i grønne energiløsninger til boligen, mener Tekniq.

Det skal kunne betale sig at investere i boligen - især i de energibesparende, grønne løsninger, mener Tekniq. .

Med Liberal Alliance ombord er et flertal i Folketinget nu klar til at forlænge boligjobordningen, også kendt som håndværkerfradraget, der ellers skulle være udløbet i slutningen af året.

Det er endnu uvist, hvordan en fremtidig boligjobordning vil tage form, men meget tyder på, at den vil blive inspireret af den svenske boligjobordning, der er fokuseret mod serviceydelser i hjemmet – eksempelvis rengøring, børnepasning og havearbejde.

Det skyldes blandt andet, at Skatteministeriet har foretaget en undersøgelse af det svenske system og fundet, at ordningen nedbringer sort arbejde inden for service med op mod 20 procent.

Læs også: Håndværksrådet: Boligjobordningen sikrer os mod sort arbejde

Tina Voldby, underdirektør i brancheorganisationen Tekniq, medgiver, at boligjobordningen er med til at reducere sort arbejde, men ser samtidig ikke tilstrækkeligt grundlag for at ændre håndværkerfradraget til primært at gælde serviceydelser.

”Analysen fra Skatteministeriet giver ikke tilstrækkeligt belæg for at dreje den danske ordning hen imod en model, som udelukkende fokuserer på serviceydelser. Når de politiske drøftelser om fremtidens boligjobordning går i gang, bør man huske på, at ordningen fortsat skal gøre det økonomisk attraktivt for boligejerne at investere i deres egne boliger”, siger Tina Voldby.

Den grønne profil er vigtig
De sidste to år har boligjobordningen haft en grøn profil ved at fokusere på installationer og byggeopgaver i hjemmet, der understøtter den grønne omstilling. Hos Tekniq ser man det som yderst vigtigt, at den grønne kurs fortsættes:

”Alle erfaringer viser, at de danske boligejere har brug for en økonomisk gulerod, hvis de skal deltage i den grønne omstilling og energirenovere deres hjem. Sådan vil det også være i fremtiden”, siger Tina Voldby.

Læs også: Tekniq: Boligejerne har brug for en økonomisk gulerod

Hun mener, at man tværtimod bør overveje at øge fradraget betragteligt og give mulighed for ikke kun at fratrække arbejdstimer, men også materialer.

”Især materialeudgiften er betragtelig, når man fx skal have udskiftet et oliefyr med et jordvarmeanlæg, så hvis vi skal leve op til de opstillede klimamål, skal vi have en ordning, der giver de private boligejere et tilstrækkeligt stort incitament til at omsætte de grønne drømme til virkelighed”, siger Tina Voldby. Hun tilføjer:

”Et større fradrag vil desuden være med til at mindske det sorte arbejde yderligere ved at give boligejerne økonomisk råderum til at få løst opgaverne på reel vis”.

-CHM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup