VVS’19: ”Besøgstallet har været stigende hele vejen igennem”

Siden slutningen af 1980’erne har Odense hvert andet år været samlingspunkt for den danske VVS-branche, når VVS-messen løber af stablen.

Siden starten i slutningen af 1980'erne har VVS-messen vokset sig meget større..

VVS-messen fik sin spæde start i Odense i slutningen af 1980’erne. Dengang var der langt færre udstillere og langt mindre plads, end det er tilfældet i dag, da det blev afholdt hos Rør & Armatur på Ørbækvej – ikke så langt fra Odense Congress Center.

Læs også: Messechef for VVS'19 håber på besøgsrekord

I løbet af få år voksede messen dog ud af rammerne – der var brug for mere plads, da man ønskede at nå ud til en bredere faggruppe end de faste kunder. I 1993 rykkede VVS-messen derfor til Odense Congress Center, hvor den i år afholdes for 14. gang i et samarbejde mellem Odense Congress Center og brancheforeningen Veltek.

Michael Helm er messechef i Odense Congress Center, hvor han første gang var projektleder på VVS-messen i 2005. Da han kom til, var VVS-messen allerede veletableret – faktisk er besøgstallene steget støt siden 1995, hvor de første registreringer af besøgstal stammer fra.

”I 1995 var der 2.782 besøgende, og på den seneste messe i 2017 havde vi over 9.300 besøgende. Messen har været en succes i den henseende, at besøgstallet har været stigende hele vejen igennem,” siger Michael Helm og fortsætter:

”Vi har enkelte udstillere, der har været med hele vejen fra VVS-messens fødsel, og omkring 80 pct. af udstillerskaren er gengangere fra tidligere år, hvilket er en meget høj andel,” siger han.

En af de største udfordringer, arrangørerne af messen har stået overfor, var da finanskrisen ramte i 2007/2008.

”Hele branchen var i knæ, ligesom mange andre brancher, så der var det lidt tungere at få solgt standpladserne på messen end tidligere år, men vi kom faktisk rimelig hæderligt igennem finanskrisen”, siger Michael Helm.

Interesse fra udlandet
I dag oplever messechefen, at messen er så etableret, og opbakningen er så stor, at både virksomheder og udstillere aktivt opsøger messen. Der er også stigende interesse fra udlandet.

”Der er ikke kæmpe international søgning, men vi får alligevel en del udstillere udefra – primært Sverige og Tyskland. Det hænger formentlig sammen med globaliseringen, da mange af de store udstillere på messen har rødder i udlandet”, siger han.

Der kommer dog også mindre udenlandske firmaer og udstiller, og messen har også set en stigning i gæster af andre nationaliteter. For eksempel har tyskere, belgiere og kinesere i år meldt deres ankomst på messen.

VVS-messen har valgt ikke at køre med et specifikt tema. Ifølge Michael Helm giver fravalget af et tema plads til en mere dynamisk model, hvor den samme messe kan rumme stor forskellighed og variation.

”Nu er digitaliseringen lidt kommet snigende ind i branchen, og det bliver så selvfølgelig et naturligt omdrejningspunkt for messen”, siger Michael Helm, der understreger, at det absolut er muligt, at der kommer et mere fast overordnet tema for messen fremadrettet.

Læs også: Veltek: VVS-messen højner det faglige niveau i branchen

”Vi lytter altid til vores udstilleres og besøgendes evalueringer efter messen og tager den derfra. Det kan også være, at deltagerne efterlyser nogle flere tunge faglige indlæg eller workshops. Lige nu er det netværket, der er i fokus, men vi lytter hele tiden til, hvad der rører sig ude i markedet, og så tager vi bestik af situationen ud fra de tilbagemeldinger, vi modtager”, siger messechefen.

- JMA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema: VVS'19

Relateret indhold

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

17.09.2026

Tid

08:00

Sted

Classic Car House, Kgs. Lyngby