Bedre lys i børnehuse med færre armaturer

Børnehusene Lindehuset og Pelikanen på Frederiksberg har fået udskiftet gamle elpærer til nyt LED-lys. Det har givet bedre lys med langt færre armaturer.

Lindehuset og Pelikanen i Frederiksberg er glade for deres nye LED-armarturer. PR-foto..

Viceværten fra børneinstitutionen Lindehuset på Frederiksberg var blevet træt af at udskifte 20 år gamle sparerpærer på institutionens 341 armaturer. Derfor ansøgte institutionens leder, Rune Bjørklund, om tilskud fra kommunen til at udskifte armaturerne, og det lykkedes.

Læs også: Tunnel under motorvej hærværkssikret LED-lys

Sammen med børnehuset Pelikanen fik Lindehuset del i en pulje til at udskifte gamle armaturer til nye LED-versioner.   

”Vi har udskiftet alle 341 armaturer til de indbyggede LED-armaturer fra Bright. Nu har vi LED-lys alle steder fra trappeopgange til tumlesalen, sovestuer og fællesrum, køkken, depoter, kontorer og toiletter. Og det giver langt bedre lys, selvom vi nu har 130 færre armaturer. Vores rum er lavloftede, så det er en fordel, at LED armaturerne er monteret i loftpladerne", fortæller Rune Bjørklund og tilføjer:

”Og så har vi fået installeret lysdæmpere overalt undtagen på trapperne, hvor der skal være klart lys døgnet rundt. Lysdæmperne er prikken over i'et i at skabe trivsel med lys. Som forskning også viser, kan vi ved at regulere lyset påvirke børnenes leg og få dem til at falde til ro og fokusere, når vi fx læser højt".

Også på institutionen Pelikanen vækker de nye LED-armaturer med lysdæmpere glæde:

"Før havde vi pendler, der aldrig gav lys nok. Derfor tændte vi for lysstofrørene, som er beregnet til rengøringen. Ud over at blinke inden de er varmet op, gav de også et hårdt lys. Jeg kom tit hjem med trætte øjne, men det gør jeg ikke længere. LED-lyset giver et rart lys, som også gør aftenmøderne behageligere. Samtidig er LED-lyset så godt, at vi helt har droppet pendler og bordlamper på kontoret", forklarer Maria Ravn, leder af Pelikanen.

Læs også: Bornholm udskifter 8.500 gadelamper

Det er Baia LED-lys fra Bright, der er blevet installeret på institutionerne.

- SN

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Solar styrker elektrikerlandsholdet

Installator.dk

InstallatørGruppen køber op på Sjælland

Installator.dk

Ny organisation i Green Power Denmark får færre afdelinger

Installator.dk

Ny Geberit-direktør i fladt marked: Konsolidering og løsningssalg skal drive væksten

Installator.dk

Flyvede start på EL & TEKNIK 2026

Installator.dk

Aalborg Portland får milliardstøtte til CO2-fangst

Installator.dk

Caverion og Danfoss udvider samarbejdet med performancebaseret tilgang

Installator.dk

TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Solar styrker elektrikerlandsholdet

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle