Brødrene Dahl jagter diversitet

Danmarks største VVS- og VA-grossist er i disse dage på landsdækkende charmeoffensiv. Brødrene Dahl søger 20 nye butikselever til sit anerkendte elevprogram og spiller på alle tangenter for at ramme plet.

Én af de ting, virksomheden Brødrene Dahl lægger vægt på i rekrutteringsfilmene, er, at VVS-branchen ikke kun er for mænd. Foto: Brødrene Dahl.

Der er skruet op for musikken, legen og de store smil i de film, der i disse dage høster mange klik på Brødrene Dahls sociale medier og website. Filmene spiller en central rolle i virksomhedens rekrutteringskampagne, som gerne skal munde ud i, at 20 nye elever træder ind ad døren til efteråret.

Brødrene Dahl har haft succes med sine elevprogrammer i mange år og plejer at få over 200 ansøgninger til de 15-20 elevpladser, der tilbydes hvert år.

”Om vi får lige så mange ansøgninger i år, ved vi først den 27. februar, når ansøgningsfristen udløber. Lige nu ligger vi på det samme niveau, som vi plejer, men der er ekstra kamp om de unge i år. Derfor har vi investeret en del ressourcer i at producere de nye film, ligesom vi også er synlige i hele vores omnichannel set up og på flere digitale platforme og messer”, siger HR-direktør i Brødrene Dahl, Thomas Juul.

Én af de ting, Brødrene Dahl aktivt adresserer i rekrutteringsfilmene, er, at VVS-branchen ikke kun er for mænd med håndværkerhænder. Virksomheden har i flere år arbejdet målrettet for at ændre kønsbalancen og øge diversiteten blandt eleverne og trykker en ekstra gang på speederen i år.

”Når der er rift om talenterne, er det naturligt at søge bredere, men for os handler det i højere grad om at skabe en organisation, der afspejler virkeligheden. Vi har en klar oplevelse af, at vi opnår bedre resultater, når der er større diversitet blandt eleverne. Alle kan lære VVS og VA, og alle kan være med. Det vigtige er, at man har lys i øjnene, er nysgerrig og en holdspiller. Det er det, der kendetegner vores arbejdsplads”, fortæller Thomas Juul.

Går det som for flertallet af eleverne i Brødrene Dahl, vil de nye elever fortsætte i job i virksomheden, når de to års elevtid er overstået.

Brødrene Dahl søger butikselever til Esbjerg, Fredericia, Grindsted, Horsens, Herning, Randers, Silkeborg, Viborg, Aalborg, Århus, Odense, København og det øvrige Sjælland.

-AKJ

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Solar Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde mellem Solar og Kemp & Lauritzen A/S: Tilgængelighed og tillid er nøgleord

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams