Brødrene Kier er tilbage på rette kurs

I en årrække har Brødrene Kier kæmpet med utilfredsstillende resultater, men efter en turnaround er grossistvirksomheden atter tilbage på sporet.

Netop coronaens opblussen satte også skub i flere af de andre planlagte digitale initiativer, så de endda blev implementeret hurtigere og bedre end forventet. Foto: Brødrene Kier A/S.

Som for mange andre i byggebranchen var 2021 også et rigtig godt år for Brødrene Kier, og det ses tydeligt i deres netop offentliggjorte regnskab. Heraf fremgår det, at omsætningen steg med 33 procent til 389 millioner, mens driftsresultatet steg til 21,8 millioner mod et driftsresultat på 2,4 millioner året før. Hovedparten af det stigende salg kan ifølge ledelsesberetningen henføres til stålforretningen, men alle øvrige forretningsområder oplevede også en tilfredsstillende vækst.

”Vi er rigtig glade for, at Brødrene Kier igen er tilbage som en solid og rentabel samarbejdspartner. Resultatet er naturligvis præget positivt af, at vores kunder har haft travlt under coronaen, hvilket har resulteret i både stigende efterspørgsel og stigende priser i markedet”, siger administrerende direktør Morten Højen Larsen.

Han understreger dog, at resultatet især er et udtryk for den turnaround af virksomhedens drift, som virksomheden har arbejdet på i nogle år.

”I 2019 begyndte Brødrene Kier en forandringsrejse, hvor vi stillede skarpt på værdikæden mod kunderne. Vi effektiviserede og skar hårdt ind til benet, ligesom vi arbejdede med kulturen i virksomheden. I en årrække har vi vækstet, men det gik for hurtigt, så organisationen kunne ikke følge med, omkostningerne stod ikke mål med den ekstra omsætning, og efter seks år med stigende røde tal på bundlinjen var det nødvendigt at trække i håndbremsen”, understreger han.

LÆS OGSÅ: LED-belysning er dyr – og dårlig for miljøet

Ny strategi ændrede kursen

Morten Højen Larsen tiltrådte som administrerende direktør i 2018, og hans første og primære opgave var sammen med bestyrelsen og ledergruppen at udarbejde en revideret strategi, og efter grundige analyser blev der stillet skarpt på virksomhedens værdigrundlag. 

”Vores mission er ganske simpel. Vi vil sikre branchens bedste service, høj tilgængelighed og løsninger, der skaber merværdi for vores kunder. Det kan vi netop gøre, fordi vi er en mindre virksomhed i et stort marked, og vi prioriterer nærheden med vores kunder. Når de ringer til os, er vi tilgængelige på telefonen og kan med det samme tilbyde den service og hjælp, de har brug for. Varer kan bestilles til sidst på dagen og være fremme næste dag eller kan straks hentes i vores lokale VVS-butikker. Netop den høje tilgængelighed er rigtig vigtig for vores kunder”, har han erfaret. 

Morten Højen Larsen fremhæver også, at hele rejsen med den nye strategi er lykkedes, fordi medarbejderne har været meget samarbejdsvillige og har arbejdet hårdt både med den stigende efterspørgsel og med de forandringer, der har været nødvendige for, at virksomheden nu står med et stærkere fundament.

Corona blev digitalt skub

Den digitale rejse var en del af Brødrene Kiers strategi, og en helt ny webshop blev sat i søen og gik i luften under coronaen. Timingen var perfekt, og webshoppen bliver rost af kunderne for at være både meget hurtig og enkel at bruge.

LÆS OGSÅ: TEKNIQ Arbejdsgiverne: Kommissionens forslag kan give forældet uddannelsessystem tiltrængt løft

Netop coronaens opblussen satte også skub i flere af de andre planlagte digitale initiativer, så de endda blev implementeret hurtigere og bedre end forventet. 

”For bare to år siden var der ikke mange, der kunne forestille sig, at fysiske kundemøder kunne erstattes med teamsmøder, eller at forståelsen af at bruge webshoppen i stedet for at hente varer i vores butikker ville blive forandret så hurtigt. Med vores webshop, dygtige salgsteam samt fleksible og stærke logistik, hvor vi både kan levere med egne biler og eksterne vognmænd, er vi nu helt klar til forandringen fra lokal grossist til at nå ud til hele Danmark”, siger Morten Højen Larsen tilfreds.

-AKJ

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

27.08.2025Installator.dk

Odsherred Forsyning under konkursbehandling

27.08.2025Installator.dk

Verdo fyrer 70 medarbejdere

27.08.2025CSRD+CO

Sponseret

Første ESG-rapport i hus

26.08.2025Carlog System

Sponseret

Effektiv drift starter med overblik

26.08.2025Installator.dk

VELTEK skal være mere synlig

26.08.2025Installator.dk

Danmark mangler arbejdskraft – nu har regeringen åbnet døren

25.08.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Højtydende kontaktor giver nye fordele

25.08.2025Installator.dk

Inddragelse skaber tilfredshed hos arbejdsmarkedets parter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Messe
Danish Security Fair

AMBITIØS SIKKERHEDSMESSE Danmarks store fagmesse, der præsenterer de nyeste teknologier indenfor elektroniske og mekaniske produkter og systemer til sikring af mennesker, bygninger og områder. Med Danish Security Fair sigter vi efter, at gøre en positiv forskel for aktørerne indenfor sikkerhedsbranchen. Dette gælder for både udstillere og besøgende. Den gode kontakt og handel virker begge veje, og igennem en dialog samt professionelle netværk, skabes et fundament for fælles vækst. Danish Security Fair er stedet, hvor professionelle aktører møder nye kunder og kontakter. Messen har fokus på business og bundlinje for alle parter i sikkerhedsbranchen og arbejder for at skabe værdi i den danske sikkerhedsbranche. Messen giver mulighed for at etablere personlige relationer i en branche, som bliver mere og mere digitaliseret.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101 - 7000 Fredericia

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Samarbejde, kommunikation og konfliktforebyggelse i projekteringsforløbet

Lær at indsamle lovpligtig dokumentation til at udføre byggesagsansøgninger og færdigmelde byggerier korrekt.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Projektledelse og teknisk entreprisestyring

Bliv rådgiver og leder på entrepriser.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup