Brødrene A & O Johansen køber lampe-webshop

Brødrene A & O Johansen har købt LampeGuru for 13 mio. kr. E-handelsvirksomheden får dog lov til at fortsætte som et selvstændigt datterselskab.

LampeGuru fortsætter som et selvstændigt datterselskab i Brødrene A & O Johansen-koncernen og kan dermed supplere koncernens fokus på salg af tekniske installationsmaterialer til privatmarkedet.

Ejer og stifter af LampeGuru, Steffen Andersen, fortsætter som administrerende direktør i virksomheden. Jens Johansen bliver formand for bestyrelsen, hvor Lars Kestner og Stefan Funch Jensen (begge direktører i AO) også indtræder.

Købsaftale på 13 mio. kr. samt tre variable betalinger
Købesummen løber op på 13 mio. kr., hvoraf de ti mio. kr. er betalt med det samme, mens de resterende tre mio. kr. forventeligt blive betalt i januar 2020.

Derudover indgår der i købsaftalen tre variable betalinger, der afhænger af selskabets fremtidige resultater. De variable betalinger kan, såfremt de opstillede mål indfries, resultere i betaling af yderligere indtil 4,5 mio. kr. De variable betalinger vedrører regnskabsårene 2020 - 2022.

Læs også: AO lancerer integration til Minuba og Freesoft

Købet af LampeGuru, der gennemføres med regnskabsmæssig virkning pr. 1. oktober 2019, vil ikke have en væsentlig effekt på resultat før skat i 2019. LampeGuru havde i 2018/19 et bruttoresultat på 5,4 mio. kr. og et resultat før skat på 2,4 mio. kr.

- JMA

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

14.11.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

State-of-the-art sikringssystemer på et af verdens mest moderne museer

14.11.2025RN Solutions ApS

Sponseret

Lysprojekter i forandring: Nye trends gør arbejdet lettere for elinstallatøren

14.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Softwareopdatering til AC ladecontrollere: omfattende cyber security funktioner

13.11.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Skab lys i mørket med LED belysning

12.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Projekt: Med fiber er der mere at vinde end bare høj hastighed

11.11.2025Installator.dk

Luxega opgraderer 2.461 gade­lamper i Frederikshavn

11.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Nyt monteringsbeslag til solcellepaneler – hurtig at installere, fleksibel i brug

10.11.2025Installator.dk

Elnetselskaber udbygger nettet til lynladere, batterier og industri

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle