Bravida køber yderligere to installationsvirksomheder

Bravida Danmark køber med få dages mellemrum både den sjællandskbaserede el-installationsvirksomhed, H. Helbo Hansen, og jyskbaserede Buchreitz. Siden årsskiftet har virksomheden nu opkøbt i alt fire installationsvirksomheder.

Fra venstre: administrerende direktør i Helbo Hansen, Helge Beyerholm Pedersen, regionsdirektør i Bravidas Øst, Carsten Bo Knudsen, afdelingschef i Helbo Hansen, Roland Smits og projektchef i Helbo Hansen, Niels Engell. Foto: Bravida..

Teknikentreprenøren, Bravida, har opkøbt to installationsvirksomheder og overtager dem med få dages mellemrum. Den 29. marts overtog virksomheden H. Helbo Hansen, der har base i Hedehusene, og den 1. april overtog Bravida også Buchreitz, der er baseret i Kolding.

Læs også: Bravida køber Insight Building Automation

Tilsammen omsatte de to virksomheder for cirka 121 millioner kroner sidste år. Helbo Hansen omsatte for henholdvis 80 millioner kroner med 75 beskæftigede medarbejdere og Buchreitz omsatte for 41 millioner kroner, med en medarbejderstab på 45.

Med købene fortsætter Bravida rækken af opkøb, som siden årsskiftet har omfattet Insight Building Automation og Cura VVS.

Fra venstre: administrerende direktør i Bravida Danmark Johnny Hey, de tre ejere af Buchreitz, Brian Rasmussen, Jesper Johansen og Søren Buchreitz samt regionsdirektør i Bravida Syd, Jørn Tønnes. Foto: Bravida..

I tråd med vækststrategien
Bravidas regionsdirektører er godt tilfredse med opkøbene, der skal være med til at styrke virksomhedens vækstplan frem mod 2020:

”Opkøbet er en naturlig udvikling for Bravida Danmark, som et led i vores strategi frem mod 2020. Med overtagelsen af Buchreitz styrker vi vores tilstedeværelse både på el-service, -teknik og -entreprise i trekantområdet. Dialogen har været rigtig god, og jeg er stolt af, at vi nu kan byde de dygtige medarbejdere i Buchreitz velkommen til Bravida”, siger regionsdirektør i Bravidas Region Syd, Jørn Tønnes.

”Jeg er glad for, at vi nu har fået en aftale i hus med Helbo Hansen, og jeg er stolt over, at vi i dag kan byde 75 dygtige medarbejdere velkommen i Bravida. Helbo Hansen er en veletableret virksomhed med stærke el-tekniske kompetencer, der passer godt til Bravida”, siger regionsdirektør i Bravidas Region Øst, Carsten Bo Knudsen.

Service- og installationsmarkedet i Danmark er godt, og opkøbene er et vigtigt skridt i forhold til at konsolidere sig i et attraktivt marked, lyder vurderingen fra Bravida.

I gode hænder
Samtlige 75 medarbejdere fra Helbo Hansen fortsætter i deres nuværende roller med direktør Roland Smits som afdelingschef. Og samme plan gør sig gældende for Buchreitz, hvor de 45 medarbejdere og de tre ejere Brian Rasmussen, Søren Buchreitz og Jesper Johansen fortsætter i deres nuværende roller med direktør Brian Rasmussen som ansvarlig for aktiviteterne.

” Vi har vurderet, at tiden nu er kommet til at lade nye ejere føre virksomheden videre. Jeg er overbevist om, at vores medarbejdere er i trygge hænder hos Bravida, og at de mange års arbejde med at sikre kunderne god kvalitet vil blive videreført”, siger administrerende direktør for Helbo Hansen, Helge Beyerholm Pedersen.   

Også ejer og stifter af Buchreitz, Søren Buchreitz, er glad for købsaftalen. Han startede i sin tid virksomheden i håb om, at den kunne udvikle sig til at være en af de store spillere i trekantområdet, forklarer han.

”Det lykkedes for os, og nu kobler vi os på en af Danmarks absolut førende installationsvirksomheder, hvilket giver adgang til nye forretningsmuligheder og potentiale for at vokse i fællesskab”, siger han.

Læs også: Bravida fik en stærk afslutning på 2018

Integrationen af virksomhederne i Bravida sker senere i 2019, hvilket i praksis betyder, at virksomheden forsætter på uændrede vilkår indtil da.

- SDN

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup