Brdr. Bagner A/S - Hasle El-installation får ny ejer

Efter 35 år som indehavere af Brdr. Bagner A/S – Hasle El-installation i Aarhus overdrager Erik og Henrik Bagner nu deres virksomhed til Henning Mortensen A/S. De tidligere ejere og medarbejdere fortsætter arbejdet under samme navn og fra samme adresse som hidtil.

Kunderne hos Brdr. Bagner A/S vil fremover blive serviceret af de samme elektrikere, som de har været vant til. Foto: Brdr. Bagner A/S .

Tilbage i 2018 valgte Silkeborg-installatøren Henning Mortensen A/S grundet stigende ordretilgang på store byggeprojekter at åbne afdeling i Aarhus. Siden har aktivitetsniveauet i området været højt. For at sikre Aarhus-afdelingens fortsatte vækst samt styrke serviceforretningen har Henning Mortensen A/S indgået aftale med den århusianske elinstallatør Brdr. Bagner A/S om overtagelse pr. den.17. august 2022. 

Med købet overtager Henning Mortensen A/S en veldrevet, autoriseret familievirksomhed, der har serviceopgaver inden for elinstallation som kerneydelse. Foruden en stærkere tilstedeværelse i Aarhus-området får Henning Mortensen a/s tilført knap 10 nye medarbejdere inklusive de tidligere ejere.

Stærkere lokal tilstedeværelse i Aarhus

"Jeg er rigtig glad for at byde alle fra Brdr. Bagner A/S velkommen. Virksomheden bygger på mange års lokal tilstedeværelse, ansvarsfuld drift og et godt kundegrundlag. Dermed supplerer Brdr. Bagner A/S vores aktiviteter og ambitioner i Aarhus perfekt".

Sådan siger partner og afdelingschef Thomas Munk Olsen fra Henning Mortensen A/S om købet af Brdr. Bagner A/S. Han indtræder som direktør i det nyindkøbte selskab, og han fortsætter:

LÆS OGSÅ: Det fuldførte byggeri faldt med 3 procent i 2. kvartal

"Der er stadig kraftig aktivitet i Aarhus-området, og Henning Mortensen A/S er i fuld gang med en række store fag- og teknikentrepriser på byggerier, som vi efterfølgende gerne vil tilbyde teknisk service på. Fordelen ved os er, at vi kan tilbyde installation og service inden for både VVS, el, sikring, ventilation, sprinkler og blik. Med Brdr. Bagner A/S som en del af holdet bliver vi en endnu mere attraktiv lokal servicepartner i Aarhus".

Samme service – flere kompetencer

Hos Brdr. Bagner A/S er der også glæde over de muligheder, som den nye konstellation giver. Henrik Bagner, der siden 1987 har ejet og drevet elinstallationsfirma sammen med broderen Erik Bagner, siger:

"Vi har længe gået med tanker om, hvordan virksomheden kunne fremtidssikres i forbindelse med et generationsskifte. Det har været vigtigt for os, at kunder og medarbejdere bliver bragt trygt videre. Samtidig skulle det være en model, hvor vi begge kunne se os selv fortætte i virksomheden. Valget faldt på Henning Mortensen A/S,  da vi både får indfriet vores ønsker og fremover får mulighed for at tilbyde vores kunder flere typer af tekniske løsninger – blandt andet inden for tyveri- og brandsikring, som Henning Mortensen A/S er certificeret inden for".

Kunderne hos Brdr. Bagner A/S  vil altså fremover blive serviceret af de samme elektrikere, som de har været vant til. Samtidig vil de kunne drage fordelen af en langt bredere vifte af tekniske kompetencer hos én og samme samarbejdspartner. 

Ny ejer flytter ind

Som ny ejer af Brdr. Bagner A/S kommer Henning Mortensen A/S ikke til at ændre meget i det nuværende set-up. De tidligere ejere og medarbejdere kommer til at fortsætte arbejdet under samme navn og fra samme adresse i det vestlige Aarhus.

LÆS OGSÅ: Sol og vind skal firedobles på kun 8 år

”Største forandring her og nu bliver, at Henning Mortensen A/S har opsagt det nuværende lejemål på Søren Frichs Vej i Aarhus C. Vi flytter til Bagners lokaler på Viborgvej 149  i Aarhus V. Og så kan vores nye kollegaer se frem til mere digitaliserede arbejdsgange end hidtil”, slutter Thomas Munk Olsen.

Med købet af Brdr. Bagner A/S har Henning Mortensen A/S mere end 60 medarbejdere ansat i Aarhus-afdelingen  – heraf 18 lærlinge. På landsplan har Henning Mortensen A/S over 300 medarbejdere fordelt på seks håndværksfag og tre afdelinger i henholdsvis Silkeborg, Herning og Aarhus.

-AKJ

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

[AUGUST TILBUD] Kim og Thomas har det, du lige står og mangler...

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia