Danmarks bedste lærlinge kåret

VVS-energilærling Emil Wang og elektrikerlærling Jonas Thrane Bendt kan nu kalde sig Danmarks bedste. Tekniq Arbejdsgiverne håber, at de nye danmarksmestre kan inspirere flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse.

Lørdag fik elektrikerlærlingen Jonas Thrane Bendt fra Hoffmann i Skibby overrakt præmien som vinder af DM i Skills af statsminister Lars Løkke Rasmussen. Foto: SkillsDenmark/Per Daugaard..

Statsminister Lars Løkke Rasmussen var til stede og intensiteten var høj, da de danske mesterskaber for lærlinge, DM i Skills, blev afholdt fra den 4.-6. april.

I alt deltog omkring 300 lærlinge fra 43 fag i årets mesterskaber i Arena Næstved. Blandt vinderne var VVS-energilærlingen Emil Wang fra VVS & Taggruppen Entreprise i Rødovre og elektrikerlærlingen Jonas Thrane Bendt fra Hoffmann i Skibby.

Emil Wang fra VVS & Taggruppen Entreprise i Rødovre blev kåret til årets VVS-energilærling. Foto: SkillsDenmark/Per Daugaard..

”Det er super fedt at have vundet. Konkurrencen var virkelig hård, og jeg følte mig slet ikke sikker på, at jeg ville vinde. Min nærmeste konkurrent lavede en fejl til sidst, som nok blev afgørende, men det var virkelig tæt. Da jeg blev færdig med min opgave, havde jeg fx kun fem minutter tilbage, så det kunne godt være gået galt”, sagde 23-årige Emil Wang efter sejren var i hus.

DM i Skills har siden starten i 2011 udviklet sig til et kæmpe tilløbsstykke for både lærlinge, folkeskoleelever og forældre, der får et bedre indtryk af, hvad de mange erhvervsuddannelser har at byde på.

”Jeg kan forestille mig, at titlen kan åbne en masse muligheder. Samtidig har vi fået at vide, at vi skal være rollemodeller for vores fag, og det er kun fedt, hvis jeg kan være med til at inspirere en masse unge mennesker til at vælge en erhvervsuddannelse”, sagde Jonas Thrane Bendt.

En vigtig øjenåbner
Ifølge brancheorganisationen Tekniq Arbejdsgiverne spiller DM i Skills en vigtig rolle, når det gælder om at få unge og ikke mindst deres forældre til at vende blikket mod erhvervsuddannelserne.

”Finaledeltagerne er de perfekte ambassadører for vores uddannelser. Eksempelvis elektriker- og VVS-energiuddannelserne er jo både spændende og teknisk udfordrende fag, hvor man for alvor får lukket op for en lang række karrieremuligheder. Det skal vi blive ved med at fortælle de unge, der står overfor at skulle vælge uddannelsesvej”, sagde Tina Voldby, underdirektør i Tekniq Arbejdsgiverne, og fortsætter:

”Hvis vi skal holde gang i det økonomiske opsving, har vi brug for mange flere dygtige faglærte. Det er et budskab, vi ikke kan gentage for mange gange. Jeg synes i hvert fald at årets finalister har gjort, hvad de kan for at præsentere uddannelserne fra deres allerbedste side”, sagde hun.

Læs også: Lærlinge og elever skal vise deres skills i København i 2020

DM i Skills er i dag Danmarks største uddannelsesevent med over 51.000 besøgende. Årets arrangement satte samtidig ny rekord med 43 konkurrencefag, hvilket er et enkelt mere end i 2018.

- JMA

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Installator.dk

OK vil etablere 70 batterianlæg uden nye nettilslutninger

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

21.10.2026

Tid

13:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams