Dansk El-Forbund opdaterer sin uddannelsesvejledning til elektrikere

Elektrikerfaget er under forandring med tidens hurtige teknologiske udvikling. Derfor har Dansk El-Forbund moderniseret sin uddannelsesvejledning, der skal hjælpe medlemmerne til at blive klædt bedre på til efter- og videreuddannelse.

Den digitale platform skal gå hånd i hånd med den vejledning, som elektrikerne får, når de henvender sig personligt. Det er planen med den nye uddannelsesguide, som Dansk El-Forbund har lanceret. Arkivfoto..

Elektrikerfaget er nemlig præget af en konstant teknologisk udvikling, og derfor kan løbende uddannelse ofte være nødvendig, for at den enkelte kan holde sig ajour.

Derfor er Dansk El-Forbund (DEF) gået i luften med en opdateret uddannelsesvejledning baseret på samspillet mellem den digitale platform og den ’håndholdte’ service i afdelingen, skriver fagbladet Elektrikeren.

Selve uddannelsesvejledningen tager udgangspunkt i, at medlemmerne har forskellige behov alt efter deres baggrund. Disse forskelle er der taget højde for i processen, oplyser DEF. 

Skal hjælpe med bedre overblik
Der er mange muligheder for at bygge oven på elektrikeruddannelsen. Derfor har DEF udviklet nye værktøjer, der skal hjælpe medlemmerne med at navigere mellem uddannelsesmulighederne.

Derudover har forbundets uddannelsesansvarlige medarbejdere selv været på kurser, hvor de er blevet klædt på til at kunne yde endnu bedre hjælp.

Læs også: Elektrikere støtter hinanden

Det opdaterede vejledningssystem vil blive justeret hen ad vejen, og der skal gøres status efter nytår.

- SDN

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Annonce

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle