Dansk El-Forbund søger deltagere til undersøgelse af elulykker

Forskere laver verdens første forløbsundersøgelse af følgerne efter elektriske stød. Dansk El-Forbund håber på stor opbakning fra medlemmerne.

Måske kan projektet belyse, hvorfor nogle stødramte får langvarige symptomer, mens andre tilsyneladende går fri..

Den 1. oktober indleder et forskerteam undersøgelsen ”Følger efter elulykker”, hvor formålet er at undersøge helbredsproblemer som følge af elektriske stød. Det er verdens første forløbsundersøgelse af elulykker blandt elektrikere.

Læs også: Dansk El-Forbund: Nye el-regler øger forhåbentlig sikkerheden

I det nye nummer af fagbladet Elektrikeren opfordrer Lene Christiansen og Lars Sørensen, der begge er forbundssekretærer i Dansk El-Forbund (DEF) med arbejdsmiljø som ansvarsområder, alle beskæftigede medlemmer til at deltage i undersøgelsen.

”Muligheden er helt fantastisk og enestående. Vi får måske aldrig chancen igen, så vi skal gribe den nu, mens vi kan”, siger de og fortsætter:  

"Det er vigtigt, at forskerne får et stort materiale at arbejde med. Så kære elektriker, vi kan ikke sige det indtrængende nok: Hjælp dig selv, hjælp dine kolleger og hjælp i det hele taget alle, der får elektrisk stød, og meld dig som deltager i undersøgelsen". 

Ifølge Lene Christiansen har elektriske stød altid været et arbejdsmiljøproblem i faget. Men undersøgelsen kan give en vigtig viden, som kan bruges i det forebyggende arbejde og i forbindelse med de arbejdsskadesager, der har været og desværre nok kommer fremover.

Læs også: Styrelse stiller skarpt på el-sikkerhed på festivaler

Begge forbundssekretærer mener, at erfaringen på området underbygger behovet for undersøgelsen. 

”Der findes utallige eksempler på, at elektrikere har fået skader efter stød. I nogle tilfælde kommer de umiddelbart – i andre tilfælde kommer de senere og knyttes derfor måske ikke til elulykken".

Forløbsundersøgelsen indebærer, at deltagerne medvirker gennem et halvt år. Forskerne håber, at projektet for første gang kan give videnskabelige svar på spørgsmål om, hvornår en elulykke giver helbredsproblemer, og hvilke symptomer, man får. Måske kan svarene også belyse, hvorfor nogle stødramte får langvarige symptomer, mens andre tilsyneladende går fri. 

Projektet indbefatter også en registerundersøgelse, der skal gennemføres i et tæt samarbejde mellem Dansk El-Forbund og Arbejdsmedicin, Regionshospitalet Herning. Dertil kommer en styregruppe med deltagelse af blandt andre myndigheder og arbejdsgivere.

- MGC

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.12.2025VELTEK

Sponseret

PRESSEMEDDELELSE: EL & TEKNIK 2026 melder udsolgt mindre end 5 måneder før messestart

19.12.2025Installator.dk

Copenhagen Light Festival tænder 45 lysværker i København

19.12.2025Installator.dk

TEKNIQ-direktør: Fleksibel overenskomst var det største i 2025

18.12.2025Installator.dk

Regeringen gå enegang med nyt klimamål på 82 pct.

17.12.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

17.12.2025Installator.dk

Ahlsell Danmark får ny kommerciel direktør

16.12.2025Installator.dk

Energinet henter ny CFO i egne rækker

16.12.2025Geovent

Sponseret

To nye ansigter hos Geovent – hver med deres helt egen rejse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle