Danskerne sparer op til renoveringer

Udgifterne til danskernes forbedringer i boligen bliver betalt af opsparinger og ikke lån. Det viser en ny undersøgelse fra YouGov.

Ifølge en ny undersøgelse vil 66 procent af de adspurgte benytte sig af opsparinger, når ombygningsprojekter i hjemmet skal finansieres..

Vi danskere kan godt lide at bygge om i vores hjem, men det skal helst ikke ske for lånte penge. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Realkredit Danmark viser, at 66 procent af de adspurgte helt eller delvist vil betale for omkostningerne via opsparinger, mens kun 16 procent vil låne i friværdien.

Læs også: Prisen spænder ben for energirenoveringer

”Med tanke på den høje gældsætning, vi har i Danmark i forhold til andre lignende lande, giver det god mening, at vi ikke gældsætter os yderligere for at øge vores forbrug. Det er en mere selvbærende løsning på lang sigt, selvom dansk økonomi uden tvivl godt kunne trænge til et løft i privatforbruget her og nu for at komme i højere gear”, siger Sonia Khan, økonom i Realkredit Danmark, til Finans.

At bygge om i boligen er et ønske, som 66 procent af alle boligejere har, og det skal gerne ske inden for 12 måneder, viser undersøgelsen også.

Vi vil isolere
En af de renoveringer, som de fleste ønsker at få foretaget, er isoleringer. Her ligger tallet på 12 procent. Derudover er ombygning af badeværelser i høj kurs, mens også nye energikilder topper.

”Det er værd at lægge mærke til, at forbedringer, der har betydning for den løbende husholdningsøkonomi, vægter tungt. 43 procent af de boligejere, der ønsker at lave boligforbedringer, sætter deres kryds ved enten udskiftning af døre/vinduer, isolering, ny energikilde eller solceller. Alle forbedringer, der sænker de løbende omkostninger til varme eller el”, fortæller Sonia Khan.

Læs også: Renoveringsprojekter af badeværelser har masser af mersalgspotentiale

Undersøgelsen peger desuden på, at det primært er småbørnsfamilier, der ønsker at foretage ombygninger i hjemmet. 69 procent af de adspurgte familier med små børn har således sagt "ja" til renoveringer i nærmeste fremtid.

- KLZ

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Inspectly ApS

Sponseret

Tør du tage ansvar?

21.02.2025Installator.dk

Nulemissions-byggeri i fokus på konference

20.02.2025Installator.dk

Ladeoperatør ansætter ny topchef

20.02.2025Georg Fischer

Sponseret

GF introducerer 15 års kvalitetsgaranti for MULTI/JOINT® 3000 Plus

20.02.2025Installator.dk

Nye anbefalinger indskrænker mulighederne for grøn markedsføring

19.02.2025Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter opkøbene – snart også i Schweiz

19.02.2025Installator.dk

Uddannelsesreform roses fra begge sider

18.02.2025Installator.dk

Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding