Dominus overtager Dansk Automatikservice

Med sit køb af Dansk Automatikservice i Greve har jyske Dominus ambitioner om at styrke sin position på Sjælland inden for servicering af bygningsautomatik.

Tommy Brandi, nu tidligere ejer af Dansk Automatikservice (tv.), og Toke Juul, adm. direktør i Dominus. PR-foto..

Dominus, jysk leverandør af styresystemer til lys, køl, varme og ventilation, udvider atter forretningen og køber Dansk Automatikservice i Greve.

Læs også: Dominus køber H&N Technology

Opkøbet af Dansk Automatikservice, der tilbyder service til styring og regulering af building management-systemer, skal styrke Dominus' position på Sjælland.

”Med de forenede kræfter kommer servicen til at være endnu stærkere, når begge virksomheders kunder i fremtiden får adgang til flere kompetencer inden for åbne building management-systemer med særligt fokus på trend-løsninger”, siger administrerende direktør i Dominus, Toke Juul.

Dansk Automatikservices nu tidligere ejer og direktør, Tommy Brandi, bliver projektleder i afdelingen i Karlslunde, hvor firmaets medarbejdere fortsætter i Dominus’ regi.

Tidligere har Dominus købt JTN Automatik, Modus Control og H&N Technology, og med det seneste opkøb når Dominus op på 150 ansatte på landsplan.

Læs også: Dominus opkøber specialist i byningsdrift

Overtagelsen finder sted den 1. december. 

- SDN

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Digitalisering 2018

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup