Erhvervssamarbejde skal give danskerne billigere og grønnere fjernvarme

Et bredt, dansk erhvervssamarbejde skal skabe nye, intelligente it-systemer, som skal give danskerne billigere og mere bæredygtig fjernvarme. Innovationsfonden har investeret 25 mio. kr. i projektet.

Den nye digitale platform HEATman skal sammenkøre data fra systemerne og skabe skelsættende, datadrevet viden. .

Innovationsfonden har da også investeret 25 mio. kr. i projektet, der gennem nye og intelligente softwareløsninger skal skabe en hidtil uset grad af samspil i fjernvarmeselskabernes it-systemer og dermed optimere både produktion, distribution og måling af forbrug hos de danske fjernvarmekunder.

”HEATman er et utroligt interessant og nødvendigt udviklingsprojekt, som har vidtrækkende perspektiver - ikke kun for Danmark, men også internationalt. Projektet skal revolutionere fjernvarmebranchens muligheder for effektiv drift og udvikling. Det vil give store gevinster til både branchen, forbrugerne og miljøet”, siger forretningschef i Niras, Stefan Schmidt, der leder konsortiet bag det nye samarbejde.

I Danmark opvarmes to ud af tre boliger af fjernvarme - altså cirka 64 procent af landets varmebehov.

Samlet set er der i dag flere end 400 fjernvarmeværker, som ejer 60.000 kilometer fjernvarmenet. Hver eneste fjernvarmeoperatør er unik, hvilket betyder, at it-systemerne til fjernvarmeproduktion, vedligehold, distribution samt måling af forbrug bliver leveret af forskellige firmaer.

Udfordringen er, at softwaresystemerne ikke taler sammen, og det besværliggør en optimering af fjernvarmeforsyningen på tværs af fjernvarmeoperatørerne.

Billigere og grønnere fjernvarme
Den udfordring skal HEATman løse ved at sammenkøre data fra systemerne og skabe skelsættende, datadrevet viden.

Dermed kan HEATman - gennem intelligente it-systemer - optimere produktion og distribution af fjernvarme til danske fjernvarmekunder.

"Effektiviseringspotentialet for Trefor Varme vurderes at ligge i størrelsesorden 2-4 procent, som for den enkelte fjernvarmekunde vil betyde lavere varmepris, højere forsyningssikkerhed og mindre miljøbelastning", siger Helge Schlott Hansen, der er varmeforsyningschef hos Trefor Varme.

Konsortiet bag det nye samarbejde består af i alt 16 partnere, som tæller tech-virksomheder, software-producenter, interesseorganisationer og universiteter.

Læs også: Fjernvarme kombineret med vedvarende energi kan løse klimaproblemer

Desuden er tre fjernvarmeværker i Brønderslev, Hillerød og Trekantsområdet partnere i projektet og stiller deres anlæg til rådighed for udvikling og afprøvning af HEATmans løsninger.

- JMA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Jordvarme giver Sorø Gymnastik­efterskole tryg drift og store årlige besparelser

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup