FLD overtager Engelgaar Teknik A/S

FLD A/S har fra den 9. august overtaget nogle af aktiviteterne efter konkursen af Engelgaar Teknik A/S.

FLD A/S har efter overtagelsen nu cirka 225 medarbejdere fordelt på 4 lokationer. Foto: FLD.

Ejer af FLD, Lasse Houengaard udtaler: “Vi er glade for, at det er lykkedes os at nå til enighed med ledelsen i Engelgaar Teknik og kurator om at videreføre de gode aktiviteter i Engelgaar Teknik inklusiv alle 34 medarbejdere og de fleste igangværende byggeprojekter. Det sikrer fremdriften på byggepladserne og en blid overgang for de berørte kunder.

Engelgaar Teknik har gennem mange år været drevet efter samme ledelsesprincipper som FLD, hvor kvalitet, ordentlighed og tillid følges ad både internt og eksternt i virksomheden. Derfor så både Lasse Houengaard og Henrik Engelgaar et godt match.

LÆS OGSÅ: Byggebeskæftigelsen fastholdt på højt niveau

Det ”nye” Engelgaar Teknik videreføres som en selvstændig sektion i FLD A/S, men under FLDs CVR nummer. Samtidig bliver Engelgaar Teknik en del af FLDs eksisterende platforme herunder administration, IT, HR og marketing.

En ny begyndelse for Engelgaar Teknik

Henrik Engelgaar udtaler:

“Jeg er personligt glad for, at det er lykkedes at nå til enighed med kurator og FLD A/S om at overtage de sunde aktiviteter i Engelgaar Teknik. Navnet “Engelgaar Teknik” har en lang historie bag sig og mange medarbejdere, som har givet værdi til selskabet. Det ville være ærgerligt, hvis alt dette går tabt i den ulykkelige situation, vi desværre er havnet i, hvor en enkelt byggesag med et kvalitetssvigt har gjort udslaget for konkursen.

Med FLD A/S i ryggen har jeg et personligt ønske om at videreføre de gode visioner, der ligger for Engelgaar Teknik. Derudover ser jeg frem til at udnytte de kompetencer, som FLD har opbygget gennem en årrække indenfor blandt andet medarbejderudvikling, CSR, De 17 verdensmål og ikke mindst deres kompetencer på energi- og REMOVE markedet.”

LÆS OGSÅ: Wicotec Kirkebjerg vinder flere rammeaftaler hos Forsvarets Ejendomsstyrelse

Derudover tilbydes der medejerskab for Engelgaar Tekniks medarbejdere, som har over 5 års anciennitet, et medejerskab af FLD Medarbejderholding, som i dag ejer 20 procent af FLD A/S.

FLD A/S har efter overtagelsen nu cirka 225 medarbejdere fordelt på 4 lokationer samt et uddannelsescenter på Amager, hvor kunder og medarbejdere tilbydes kompetenceløft via FLD Skolen.

-AKJ

ADI Global Distribution A/S

Sponseret

Nordic Security Integration Expo

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

30.05.2025Installator.dk

Nyt samarbejde giver lettere adgang til miljødata

30.05.2025Inspectly ApS

Sponseret

Når papirarbejde spænder ben for byggeriet

28.05.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Tak for dit besøg ved VVS-messen 2025

28.05.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Direktør for Eaton Danmark fylder 60 år

27.05.2025Installator.dk

Kamstrup køber BD Smart Forsyning

27.05.2025Installator.dk

Elektrikere hårdest ramt af skrankepavekultur i byggebranchen

26.05.2025Installator.dk

Nyt direktiv kræver nyt energimærke: Rapport peger på tre veje til en stærkere ordning

23.05.2025Installator.dk

Trump varsler gigantisk told mod EU

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Alcadon ApS
Show
[BLIV OPDATERET PÅ NETVÆRK] Alcadon og Reichle & de-Massari roadshow

Skal vi lægge vejen forbi dig i uge 22 og 23?

Dato

26.05.2025

Tid

06:00

Sted

Hos dig!

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.06.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.06.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Solar Danmark
Webinar
Online informationsmøde – Elinstallatøruddannelse (AU) - Solar School

Er du elektriker, og går du med overvejelserne om efteruddannelse, så tag med på vores online informationsmøde. Læs til el-installatør på deltid - studere imens du arbejder, og bibehold både dine kollegaer og dit økonomiske råderum. Vi glæder til at give dig en rundtur i uddannelsen, og hvilke tilskudsmuligheder du evt. kan have adgang til. Det tager kun en time, og kan reelt være afgørende for din fremtidige karriere - så tilmeldt dig.

Dato

03.06.2025

Tid

16:00

Sted

Online

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

04.06.2025

Sted

Online & Lund i Sverige

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

10.06.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup