Flere boligejere installerer varmepumper

Antallet af boliger og sommerhuse, der bliver opvarmet med en varmepumpe, er steget fra 21.000 til 81.000 på otte år. Det betyder både effektiv energi og en mindre varmeregning hos boligejerene.

En varmepumpe udleder omkring 50 procent mindre CO2 end et oliefyr, og en boligejer kan spare omkring 50 procent af varmeregningen ved at skifte oliefyret ud med en varmepumpe, ifølge Boligejernes Videncenter Bolius. Foto: Ricky John Molloy..

Når olie- eller naturgasfyret har udtjent sin værnepligt, er der flere boligejere, der vælger at investere i en varmepumpe. I 2010 var der 21.000 boliger og sommerhuse, der var opvarmet af en varmepumpe, mens tallet i dag er 81.000. Det viser tal fra Dansk Byggeris Energianalyse.

Læs også: Grønne hybridvarmepumper kan aflaste elnettet

”Ud af 2,9 millioner boliger er det selvfølgelig ikke ret mange, men der er 414.000 boliger med naturgasfyr og 235.000 med oliefyr, og i takt med at de skal udskiftes, så vil der komme endnu flere varmepumper. Det er i hvert fald en stor stigning, vi har set de senere år, og det er godt for både miljøet og for boligejernes varmeregning”, siger energipolitisk chef i Dansk Byggeri, Camilla Damsø Pedersen.

En varmepumpe udleder omkring 50 procent mindre CO2 end et oliefyr, og en boligejer kan spare omkring 50 procent af varmeregningen ved at skifte oliefyret ud med en varmepumpe, ifølge Boligejernes Videncenter Bolius.

De fleste varmepumper er installeret i parcelhusene og udviklingen stiger støt, men også i fritidshusene ses en opadgående tendens til at skifte til opvarmning med varmepumpe. Graf: Dansk Byggeri..

Flest varmepumper i parcelhuse
”Den største andel af varmepumper finder vi helt klart i parcelhusene, men også sommerhusene er godt på vej. Fra 2021 og tre år frem vil der være en pulje på 20 millioner kroner om året, hvor det bliver muligt for boligejere at få støtte til netop at udskifte oliefyret med en varmepumpe. Det vil også være med til at få endnu flere til at vælge en varmepumpe”, siger Camilla Damsø Pedersen.

Mens varmepumper bliver mere udbredt blandt boligejerne, så falder interessen for solceller. I 2012 toppede antallet af nyinstallerede solceller med 70.100 anlæg. I 2016 faldt tallet til 1.900 og i 2017 til 1.300 anlæg. I de første to kvartaler af 2018 blev der kun installeret 42 solcelleanlæg.

Læs også: Varmepumper går som varmt brød

”Det er ærgerligt, fordi solceller er en god kilde til grøn energi samtidig med, at anlæggene er blevet billigere og teknologien bedre. Men hver gang politikerne piller ved reglerne for afregning og tilskud, så gør det boligejerne usikre, og lysten til at investere falder derfor helt naturligt. Derfor bør politikerne give boligejerne garanti for langsigtede stabile og gennemskuelige regler for afregning og støtte, så de ved, hvad de kan regne med”, siger Camilla Damsø Pedersen.

- SDN

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

21.10.2025BRUGG Denmark A/S

Sponseret

BRUGG Pipes på Dansk Fjernvarmes landsmøde

20.10.2025Installator.dk

Klimaminister på vej med tilladelse til Innargi

16.10.2025Installator.dk

AO og Daikin trykker på speederen med kontante tilskud

15.10.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

📣 Fjernvarmeunits til ny Vølund kollega

15.10.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric deltager ved Dansk Fjernvarme Landsmøde 2025

07.10.2025GF Building Flow Solutions (Uponor A/S)

Sponseret

Nye Smatrix termostater – skabt til holdbarhed og stil

03.10.2025Installator.dk

Godt nyt til jordvarme-virksomheder

01.10.2025Installator.dk

Ny direktør hos Sønderborg Varme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.10.2025

Sted

Online + classroom

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Solcelleanlæg - VE-installatør

Vil du være VE-montør af solcelleanlæg? KEA kvalificerer dig til at blive godkendt. Har du el-autorisation, bliver du VE-installatør af solcelleanlæg.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

København NV