Gode vækstmuligheder i overvågning

Tyske Mobotix, der udvikler overvågningsløsninger, oplever en stigende efterspørgsel på sine produkter i Danmark. Det vil også komme installatørerne til gode, siger Mobotix’ repræsentant i Norden.

Islands Nationalmuseums nye overvågningssystem er fra Mobotix. Q24-kameraerne er i stand til at tælle antal besøgende og opgøre, hvordan de bevæger sig rundt på udstillingerne. Foto: Islands Nationalmuseum.

Mobotix samarbejder med mere end 60 installatører over hele landet, oplyser Tonny Frederiksen, der repræsenterer Mobotix i Norden. Foto: Mobotix.

Den tyske producent af overvågningsløsninger, Mobotix, der hidtil har koncentreret sig mest om salg til erhverv, oplever for tiden et stigende marked i Danmark.

Med lanceringen af en ny videodørtelefon er selskabet nu også på vej ind på det private marked, som Tonny Frederiksen, nordisk business development manager i Mobotix, forventer sig en hel del af i de kommende år.  

”Vi vil se meget mere til Mobotix’ produkter på det danske marked. Vi styrker i øjeblikket vores samarbejde med installatørerne, da det jo i sidste ende er dem, der skal foreslå vores løsninger til slutbrugerne”, fortæller Tonny Frederiksen.

Læs også: Nyt overvågningssystem tæller museumsgæster

Mobotix, der blandt sine danske erhvervskunder har flere fragtfirmaer, samarbejder i større eller mindre udstrækning fast med over 60 installatører på landsplan. Det er både enkeltmandsfirmaer og storinstallatører imellem.

Om Mobotix

  • Mobotix udvikler og producerer brugervenlige videosikkerhedssystemer til både erhverv og private.
  • Selskabet har siden opstarten i Tyskland i 1999 været i front inden for netværkskamera-teknologi med højopløselige billeder.
  • Fra 2010 udvidede Mobotix sortimentet til at omfatte intelligente overvågningsløsninger til private hjem.
  • Virksomheden har cirka 370 ansatte. 

Med hensyn til at få produkterne på hylderne hos de store grossister, har Mobotix endnu ikke gjort så meget væsen af sig.

Det hænger ifølge Tonny Frederiksen sammen med, at man har ventet, til den nye videodørtelefon med tilhørerne smartphone-app var klar.

”Vi ser gode vækstmuligheder på det private marked for videodørtelefonen og mener, at den passer godt ind hos grossisterne”, siger han.    

Nye muligheder udfordrer
Flere af installatørerne har været igennem Mobotix’ træningsprogram i Tyskland.

Her bliver de bekendt med, hvordan produkterne fungerer, og hvordan de skal opsættes.

Læs også: Nyt system til netværksovervågning

”Vores produkter er som hovedregel simple, men kan også være komplicerede alt efter, hvilken installationsopgave, der er tale om”, siger Tonny Frederiksen.

I de senere år er der sket en rivende teknologisk udvikling inden for overvågningsløsninger, der også giver installatørerne flere udfordringer.

Men ifølge Tonny Frederiksen betyder det ikke nødvendigvis, at installationerne er blevet mere komplicerede.

”Vi udvikler løbende nye softwareværktøjer, der gør både opsætning og konfiguration nemmere. Eksempelvis betyder den nyudviklede intelligente aktivitetssensor, at det er enkelt at flytte kameraet uden manuelt at skulle sætte nye parametre for bevægelsesmønstre op”, siger Tonny Frederiksen.

En populær installation
Et af de produkter, der er særlig efterspørgsel på, er ifølge Tonny Frederiksen, det hemisfæriske kamera med produktnavnet Q24, der kan overvåge flere vinkler simultant.

Mobotix’ Q24-kamera er hemisfærisk, hvilket vil sige, at det kan overvåge flere vinkler samtidig. Foto: Mobotix.

Læs også: Ny guide til valg af videoovervågningssystemer

Kameraet bliver blandt andet installeret til brug for almindelig overvågning i virksomheder og butikker, både inden- og udendørs.

Til butiksbrug fremhæver Tonny Frederiksen muligheden for, via en gratis firmware-update, at analysere bevægelsesmønstre.

En tællefunktion, hvor man for eksempel kan registrere, hvor mange der går ind og ud, er også mulig.

Der kan desuden opsættes imaginære linjer, der viser, om kunderne drejer til højre eller venstre, når de går ind i butikken. Derved kan butiksejeren få kendskab til, om der bør ændres på forretningens indretning.

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

10.04.2025Installator.dk

Overenskomster stemt i hus med store flertal

09.04.2025Coromatic A/S

Sponseret

Carlo Lazar udnævnt til administrerende direktør for Coromatic A/S

09.04.2025Installator.dk

Klimaminister Lars Aagaard reddet på målstregen

08.04.2025Installator.dk

Rigsrevisionen vil undersøge Energinet

08.04.2025Condair A/S

Sponseret

Guide til valg af affugtere: Sikring af optimale fugtforhold i byggeri og industri

08.04.2025Installator.dk

Samn Forsyning har investeret millioner i 17.500 nye digitale vandmålere

07.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde

07.04.2025Installator.dk

Energi Danmark skifter navn i forbindelse med konsolidering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Konference
4 x 4 by Danvak – Brandsikring af ventilationsanlæg

Ventilationssystemer, designet til at transportere luft i bygninger, kan i en brandsituation potentielt føre varme, røg og flammer gennem kanalerne til andre dele af bygningen. Det er derfor afgørende, at ventilationskanaler, der passerer gennem brandadskillelser, er korrekt forseglet. Uden en korrekt tætning kan branden passivt sprede sig ved at udnytte åbninger eller svagheder i gennemføringer til tilstødende rum.

Dato

09.04.2025

Tid

11:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX HVAC kursus

Tilmeld dig

Dato

22.04.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Registrering og tilstandsvurdering

Styrk dine kompetencer eller bliv professionel inden for registrering og tilstandsvurdering.

Dato

22.04.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Registrering og tilstandsvurdering for FM-ledere

Faget klæder dig på til at kunne indgå i at gennemarbejde og belyse beslutningsprocesser omkring drift og vedligehold af din bygningsmasse.

Dato

22.04.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Bekendtgørelser og standarder

Vil du håndtere el-installationer, anlæg og mellemspændingsdistributionsanlæg inden for reglerne? KEA giver dig redskaberne til at gøre det.

Dato

23.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Bygningsautomatik for FM-ledere

Hvad enten du er leder eller specialist, er der i rollen behov for at forstå de bygningsautomatiske anlæg, som styrer alt fra varme og ventilation til lys og køl.

Dato

23.04.2025

Tid

08:30

Sted

København NV