Rigsrevisionen vil undersøge Energinet
Energinets udbygning af elnettet er blevet forsinket og nu vil rigsrevisionen undersøge sagen, der har potentiale til at fælde klimaminister Lars Aagaard (M). Det meddeler Rigsrevisionen i en pressemeddelelse.
Klima,- energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) er kommet i strid modvind og risikerer at miste sin ministerpost på grund af en manglende orientering af Folketinget om Energinets forsinkede udbygning af elnettet.. Foto: Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Onsdag kan blive en skæbnedag for klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M).
Han er indkaldt i samråd i sagen om en pressemeddelelse fra Energinet om den forsinkede udbygning af elnettet, som ministeren aldrig sendte ud - og ikke orienterede ordførerne i Folketinget om.
Og det kan - hvis ellers oppositionen kan samle alle løsgængerne - føre til ministeren afgang, vurderer flere politiske iagttagere.
Ifølge Rigsrevisionen skal undersøgelsen vurdere, “om Energinet har sikret tilfredsstillende styring i udbygning af elnettet, og om Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet har et tilfredsstillende tilsyn hermed.“
Rigsrevisionen påpeger, at Energinets udbygning af elnettet er en vigtig forudsætning for den grønne omstilling - og en stor investering, som i sidste ende betales af borgere og virksomheder.
“Det er derfor vigtigt, at Energinet har en god styring af fremdrift og omkostninger. Det er endvidere vigtigt, at Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet sikrer, at fremdriften i udbygningen af elnettet understøtter de politiske mål på klimaområdet,” skriver Rigsrevisionen, der venter at have undersøgelsen klar til offentliggørelse i 1. kvartal 2026.
-emte