Høj efterspørgsel på installatør-studerende

Langt de fleste installatør-studerende fra Erhvervsakademiet Lillebælt i Vejle har job, længe før den sidste eksamen er i hus.

”De teknikere, vi får brug for i fremtiden, skal både have en teknisk, praktisk baggrund som elektrikere og en videregående overbygningsuddannelse”, siger OIe Bjerregaard, teknisk chef hos Elogic. .

Garanteret job og en startløn på omkring 30.000 kroner om måneden. Det er virkeligheden for hovedparten af de elektrikere, som vælger at tage en toårig overbygningsuddannelse som installatør. 

På Erhvervsakademiet Lillebælt i Vejle, hvor installatøruddannelsen finder sted, oplever man, at de studerende bliver viftet om næsen med jobtilbud af virksomheder i Trekantområdet, længe før eksamen er i hus. 

Læs også: Energirenovering af boliger er gået i stå

”Grunden til, at installatørerne er så eftertragtede, er, at de har nogle særlige kompetencer i kombinationen mellem det tekniske område og eksempelvis salg og projektledelse. Alene på vores seneste hold havde ni ud af 13 studerende job på hånden, før uddannelsen var færdig”, siger Hans McDonald, uddannelsesleder, Erhvervsakademiet Lillebælt i Vejle.

Fremtiden kalder
Og virksomhederne kan sagtens bruge endnu flere installatører, lyder meldingen.

”De teknikere, vi får brug for i fremtiden, skal både have en teknisk, praktisk baggrund som elektrikere og en videregående overbygningsuddannelse. Simpelthen fordi vores højteknologiske produkter stiller enormt store krav til medarbejdernes vidensniveau. Derfor har vi brug for, at der bliver uddannet flere installatører”, siger OIe Bjerregaard, teknisk chef hos Elogic, der producerer styre,- fordelings- og gruppetavler og som har hovedsæde i Løsning samt stor afdeling i Polen.

Opfattelsen deles af Lars Lomholt fra det rådgivende ingeniørfirma Hundsbæk og Henriksen i Vejle.  

Læs også: Installatører: Blandet efterspørgsel på energirenoveringer

”Vi står pt. og mangler en installatør. Desværre bliver vi ikke haglet ned med ansøgninger. Det betyder, at vi meget vel kan komme i en situation, hvor vi selv skal ud og finde en kvalificeret installatør”, siger Lars Lomholt, der ser, at installatørerne vinder mere og mere frem inden for de rådgivende ingeniørfirmaer.  

Tre ansøgninger – tre samtaler
En af dem, som har mærket efterspørgslen, er 22-årige Steffen Laugesen, som netop nu er i færd med at færdiggøre sin uddannelse til installatør, og som allerede er garanteret job.

”Jeg har nået at søge tre jobs, og jeg har været til samtale alle tre steder. Jeg har et job, når jeg er færdig”, siger Steffen Laugesen, der officielt blev færdig som installatør i juni. 

Han er oprindeligt uddannet elektriker og fortsatte umiddelbart herefter med uddannelsen til installatør. På Erhvervsakademiet Lillebælt håber man, at flere vil følge Steffen Laugesens eksempel. 

Læs også: Så hyrer installationsbranchen igen

”Beskæftigelsen for elektrikere er også gunstig i disse år, og derfor er incitamentet til at læse videre ikke overvældende. Derfor har vi brug for at få fortalt, at der rent faktisk er flere og flere virksomheder, som efterspørger medarbejdere med en overbygningsuddannelse”, siger Hans McDonald fra Erhvervsakademiet Lillebælt.   

-JKK

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole