Installatørpanelet: Sådan tager vi hånd om vores ansatte

En ny undersøgelse viser, at elektrikerne ligger i toppen, når det handler om at være gode kolleger og tage hånd om hinanden på arbejdspladsen. Derfor har installator.dk spurgt panelet, hvad det gør for at skabe et godt arbejdsmiljø.

Henrik Egemose, Egemose El, Rudkøbing:
Jeg ved ikke, om jeg kan nævne nogle konkrete ting, som vi gør, men jeg tror overordnet, at det handler om, at alle kan tale sammen i en god og afslappet tone. Det gælder både for ledere og ansatte. Der skal være plads til, at man kan tage gas på hinanden, og at vi sammen kan sætte os ned og starte dagen med et rundstykke og en kop kaffe. Det er i hvert fald den stemning, som jeg forsøger at skabe.

Samtidig prøver jeg også at fokusere på, at jeg ikke er hævet over andre. Der skal både være plads til sjov, men også til diskussion, og at folk siger deres mening. Som leder bliver jeg selvfølgelig nogle gange nødt til at træde i karakter og trække en streg, men der tror jeg også, at det handler om måden, som man gør det på.

Vi har måske også den fordel, at vi er en lille virksomhed. Mit indtryk er i hvert fald, at jo større virksomheden er, jo mindre afslappet bliver miljøet. Der bliver det hurtigt mere firkantet, end det er her.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Flemming Jensen, Roskilde Fjordens El, Gundsømagle:
De ansatte er jo ude på opgaver i hverdagen og ser ikke meget til hinanden. Derfor er det mit mål at samle alle en gang om måneden, hvor vi giver en frokost eller noget kaffe og kage.

Der har vi så mulighed for at tale sammen, og folk bliver også gerne hængende nogen timer efter. Desuden holder vi jule- og sommerfester, ligesom at vi tidligere har været på kurser med fokus på mental indstilling.

Jeg synes, at det øgede fokus virker. I dag har vi ikke nogen i virksomheden, der har været ansat i mindre end fire år, mens folk før ofte kun var ansat kort tid. Når jeg skal ansætte nye, er jeg nu også opmærksom på, om de passer ind sammen med de andre medarbejdere. Så jeg er godt tilfreds, men hvis vi skulle gøre endnu mere, så kunne vi godt blive bedre til at samles oftere, end vi gør i dag.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rene Søndergaard, A. Søndergaard A/S, Brande:
Er det noget, som man behøver at gøre noget specifikt for? Et dårligt arbejdsmiljø er aldrig noget, som vi har oplevet som et problem her. Vi er jo også en lille virksomhed, hvor der ikke er langt fra medarbejder til top, og jeg tror da, at det er vigtigt, at jeg det meste af tiden er tæt på.

Jeg snakker med hver eneste medarbejder hver dag. Så hvis en mangler noget, så kommer han og siger det. Vi er jo ikke rigtig ude på de store pladser, hvor medarbejderne måske møder ind hver dag i to måneder, og ikke rigtig er i kontakt med chefen og de andre kollegaer i perioden. Det tror jeg også hjælper, for jeg mener, at det er vigtigt, at medarbejderne sparrer med hinanden, når de står over for de samme udfordringer. Men igen har vi ikke gjort noget specifikt for det.

Læs også: Installatørpanelet: Ændring af Boligjobordningen deler vandene

Dermed ikke sagt, at jeg ikke synes, at det er vigtigt at have fokus på, at medarbejderne har det godt. Det er det, for ellers ville vi ikke have nogen folk tilbage.

Techem Danmark A/S

Sponseret

Installer forbrugsmålere og hent besparelser til dine kunder også i ejendommens byggefase

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

20.05.2025Installator.dk

MCH har sat gang i lysende opgradering

19.05.2025Installator.dk

Energi360 bidrager med grøn mobilitet nyt energifællesskab

16.05.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Er du klar til VVS'25? Det er vi hos METRO THERM!

16.05.2025Installator.dk

Ny trusselsvurdering får konsekvenser

15.05.2025Erik Larsen & Søn

Sponseret

Gør dit næste skinneprojekt stærkere med Atkore Defender™

14.05.2025Installator.dk

Fleks Tavler bliver en del af Pro-Automatic

12.05.2025Installator.dk

Organisationer kritiserer V-udspil

12.05.2025Installator.dk

Venstre vil droppe mål om udfasning af gasfyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Oras Armatur A/S
Messe
VVS25

Vi deltager på VVS-messen 2025! Oras Armatur er stolte af at deltage på VVS-messen i 2025, hvor vi præsenterer vores nyeste produkter og løsninger inden for armaturer og vandbesparende teknologi. Kom forbi vores stand og oplev innovativt design, kvalitet og bæredygtighed i verdensklasse.

Dato

21.05.2025

Sted

Ørbækvej 350 5220 Odense SØ Danmark

Odense Congress Center
Messe
VVS’25 – Danmarks største fagmesse for VVS-branchen

Bliv opdateret, inspireret og forbundet når hele branchen samles i Odense!

Dato

21.05.2025

Tid

08:30

Sted

Odense Congress Center

Odense Congress Center
Messe
VVS25

Fagmessen for hele branchen

Dato

21.05.2025

Tid

08:30

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Aalborg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

21.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

Danvak
Kursus
BSim Indeklimasimulering, Udvidet kursus

Dette kursus lægger vægt på gennemgang af beregningsmodellerne og giver en grundig gennemgang af simulering af de mere komplekse installationer i BSim.

Dato

22.05.2025

Tid

09:00

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Dimensionering i boliger

Få de bedste kort på hånden med vores nye dimensioneringsredskab, som dette kursus giver adgang til. Alle deltagere får udleveret vores ‘Gør det Kort’, som giver hurtigt overblik over de vigtigste ændringer inden for installationer i boliger og opfylder kravene til dimensionering efter standarden DS/HD 60364.

Dato

22.05.2025

Tid

13:00

Sted

Online / Innovatorium, Birk Centerpark 40, 7400 Herning