Intego ser lyssprækker i coronatågen

Mange virksomheder er i disse dage under hårdt pres. Hos Intego har de sidste tre uger været udfordrende, men efter et stort fokus på en omstilling til den aktuelle situation begynder der at være håb forude.

Intego forsøger at holde fast i tilknytningen til så mange af de hjemsendte medarbejdere som muligt. Foto: Intego..

Hovedparten af alle kontoransatte arbejder hjemme, mens virksomhedens serviceforretning og igangværende projekter kører videre i videst mulig udstrækning trods de medfølgende udfordringer.

”Efter statsministerens udmelding den 11. marts fulgte nogle dage præget af stor usikkerhed, hvilket førte til, at flere opgaver – både private og offentlige - umiddelbart blev sat på pause. Samtidigt var flere af vores faste kunder helt naturligt tilbageholdende med at lukke eksterne medarbejdere ind, indtil man havde fået afklaret de interne procedurer for håndteringen af situationen. Det kunne vi selvfølgelig mærke ret tydeligt, men heldigvis går det bedre og bedre jo længere tid, der går”, fortæller administrerende direktør i Intego Jens Frost Mikkelsen og fortsætter:

”Verden kører videre, og vi arbejder benhårdt for at holde aktiviteten i gang, så vi kommer igennem denne periode på bedst mulig vis. Vi har fra start været i dialog med vores kunder om mulige løsninger på, hvordan vi kan holde gang i projekter, service og så videre, og vi mærker så småt, at det giver pote. Der begynder at komme nye særligt projektorienterede og fremtidsorienterede opgaver, mens eksempelvis det offentlige, som vi har en del lovpligtige eftersyns- og serviceopgaver for, begynder at åbne for, at vi igen kan rykke ud på eksempelvis de offentlige kontorer og uddannelsesinstitutioner”.

Jens Frost Mikkelsen roser desuden medarbejderne for at tage stort ansvar i en svær situation, hvor særligt aftalen mellem Tekniq Arbejdsgiverne og Dansk El-Forbund har gjort det muligt at tilpasse ressourcerne uden at miste tilknytningen til de berørte medarbejdere.

Produktion og infrastruktur afgørende
”Som mange andre virksomheder har vi været nødsaget til at tilpasse organisationen, og dermed også sagt farvel til gode og dygtige medarbejdere, men vi forsøger at holde fast i tilknytningen til så mange af de pågældende som muligt gennem eksempelvis aftalen mellem Tekniq og Dansk El-Forbund”, lyder det fra Jens Frost Mikkelsen.

En af de sektorer, der i videst muligt omfang kører videre trods coronasituationen, er fremstillingssektoren – en sektor, som i stadig større grad spiller en betydelig rolle for Intego.

Danish Crown er en af de virksomheder, der arbejder tæt sammen med Intego, og her er man dybt afhængige af at holde samme momentum som før nedlukningen af samfundet.

”Integos kompetencebredde og størrelse sikrer, at vi hverken går ned på mandskab eller materialer, hvis coronasituationen spidser til. Intego kender også i forvejen til alle vores hygiejneregler og adfærden på en fødevarefabrik, og derfor har Integos teknikere også nemt ved at efterleve vores skærpede hygiejneprocedurer”, forklarer Erik Brøndum, der er teknisk indkøber hos Danish Crown.

Jens Frost Mikkelsen slår fast, at man tilpasser sig den nuværende situation gennem en række tiltag:

”Det er afgørende for samfundet, at produktion og infrastruktur kører videre, og her har vi et stort ansvar i forhold til at optimere samt holde eventuelt nedetid på et absolut minimum hos vores kunder. Derfor har vi de seneste uger haft stort fokus på at omstille os til den aktuelle situation gennem nødvendige organisationstilpasninger samt nye beredskabsplaner med forskellige forbehold, der passer til de enkelte kunder, for på den måde at sikre, at vi kan opretholde serviceniveauet på den mest hensigtsmæssige måde”, siger Jens Frost Mikkelsen og fortsætter:

Læs også: Landsbyggefonden kan sætte gang i over 400 projekter

”Det er afgørende for, hvordan vi kommer ud på den anden side, at vi ikke begynder at slække på service og eftersynsopgaverne”.

- SMF

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Inspectly ApS

Sponseret

Tør du tage ansvar?

21.02.2025Installator.dk

Nulemissions-byggeri i fokus på konference

20.02.2025Installator.dk

Ladeoperatør ansætter ny topchef

20.02.2025Georg Fischer

Sponseret

GF introducerer 15 års kvalitetsgaranti for MULTI/JOINT® 3000 Plus

20.02.2025Installator.dk

Nye anbefalinger indskrænker mulighederne for grøn markedsføring

19.02.2025Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter opkøbene – snart også i Schweiz

19.02.2025Installator.dk

Uddannelsesreform roses fra begge sider

18.02.2025Installator.dk

Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding