Kamstrup fortsætter væksten med endnu et rekordår

I 2018 fik Kamstrup for niende år i træk en rekordomsætning. Målerkæmpen opnåede både en stigning i markedsandele på sin varme/køling- og vandforretning og som følge af store projekter i Norge og Danmark.

CEO i Kamstrup, Kim Lehmann, mener at årsresultatet for 2018 styrker virksomhedens position som frontløber inden for digitalisering af vand- og energiforsyningen. Foto: Kamstrup..

Der er solid omsætning i intelligente løsninger til energi- og vandmåling. Det er i hvert fald billedet, der tegner sig, hvis man kigger på målergiganten Kamstrups årsregnskab for 2018.

Virksomheden endte således for niende år i træk med en rekordomsætning, der i 2018 nåede 2,4 milliarder kroner, og et resultat før skat på 297 millioner kroner.

Læs også: Nyt partnerskab om intelligente måleløsninger

Ifølge Kamstrups CEO, Kim Lehmann, styrker årsresultatet Kamstrups position som frontløber inden for digitalisering af vand- og energiforsyningen.

’’Kamstrups fortsatte vækst er et bevis på vores vedholdende indsats for at hjælpe forsyningsselskaber med mere effektive måder at sikre rent vand og energi til så mange mennesker som muligt. Ved hele tiden at finde smartere måder at bruge data på, kan vi tilføre mere værdi til vores kunders forretning – vi hjælper dem med at spare tid, ressourcer og penge”, siger han.

Både Kamstrups varme/køling- og vandforretning opnåede stigninger i markedsandele i 2018, men det var el-forretningen, der tegnede den største fremgang, primært drevet af projekter som Agder Energi i Norge og Radius i Danmark. I sidstnævnte projekt var der i slutningen af 2018 installeret cirka 700.000 målere, og i slutningen af 2019 forventes projektet at nå op på 1 million målere.

Det seneste store vundne projekt med ESB Networks i Irland er endnu et eksempel på, at der er et ønske på markedet om digitalisering af forsyningen. Kamstrup og Siemens skal i et konsortium levere en intelligent måleløsning, der omfatter 250.000 elmålere, et fjernaflæsningssystem og et datahåndteringssystem.

Fortsatte investeringer i teknologi
I 2018 investerede Kamstrup også yderligere i ekspansion og produktudvikling, og virksomheden ansatte knap 200 nye medarbejdere. Derudover har Kamstrup det seneste år lanceret flere nye analyseværktøjer på tværs af forsyningsbranchen.

Læs også: Håndslag mellem N1 og Kamstrup om 67.000 elmålere

’’Med de resultater vi ser i lande som Danmark, er der et kæmpe potentiale for at skabe øget værdi gennem digitalisering. Derfor vil vi investere meget i ekspansion i de markeder, hvor vi ser et potentiale, og som vil repræsentere en betydelig del af vores forventede vækst over de næste ti år,’’ siger Kim Lehmann.

- JMA

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

07.11.2025Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet – hvad betyder det egentlig? 🤔

07.11.2025Installator.dk

Bravida bestiller 500 elvarebiler i rekordstor ordre

07.11.2025Installator.dk

Elektrificeringen af bilparken er i højgear

07.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Et godt arbejdsmiljø er blevet et konkurrenceparameter

06.11.2025Installator.dk

Bred opbakning til ny karakterskala

06.11.2025Geberit A/S

Sponseret

Mindre toiletpapir, mindre klimaaftryk: Hvorfor douchetoiletter er et ansvarligt valg

06.11.2025Installator.dk

Gæsterne strømmede til åbningsfest hos Lemvigh-Müller

05.11.2025Installator.dk

Entreprenør digitaliserer indkøbet med KlarPris

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle