Knauf går forrest med nye EPD’ere

Med regeringens nye CO2-regler for nybyggerier, er det afgørende at kunne vurdere byggeriets egentlige livscyklus med Environmental Product Declaration (EPD). Knauf har udarbejdet produktspecifikke EPD’ere på størstedelen af virksomhedens produkter, og som viser klart forbedrede miljøpåvirkninger på samtlige gipsplader og akustiklofter.

De store byggerier herhjemme udgør omkring 54 procent af alt nybyggeri i kvadratmeter, men rent byggesagsmæssigt svarer denne andel til under 350 byggesager om året. Foto: Knauf.

Regeringen har vedtaget, at der fra 2023 bliver sat et lovbestemt maksimum for, hvor meget CO2 nye bygninger må udlede, inkl. klimapåvirkningen fra selve produktionen af byggematerialerne, transporten, byggeprocessen, energiforbruget, vedligehold og eventuelle udskiftninger set over en 50-årig periode. Det skal samlet set være med til at sikre en yderligere grøn omstilling af den danske byggebranche. 

Hidtil har byggebranchen i vid udstrækning opereret med såkaldte brancheværdier for en produktgruppes miljømæssige påvirkning af klimaet. Det er imidlertid ikke godt nok, vurderer gipsproducenten Knauf, som med de senest offentliggjorte EPD’er nu har produktspecifikke EPD’ere på langt størstedelen af virksomhedens produktkatalog.

Og det kan virksomheden roligt gøre. De seneste år har Knauf nemlig arbejdet intenst med at miljøoptimere og EPD-beregne på alt lige fra produktion til konstruktion, drift, nedrivning og genanvendelse af virksomhedens produkter.

LÆS OGSÅ: Stor interesse for uddannelsestruck på DM i Skills

Produktspecifikke EPD’ere giver mere præcise beregninger

De væsentligste forbedringer tilskrives en lang række faktorer, men især investeringen i et nyt anlæg, som opsamler overskudsvarmen fra gipsproduktionen og sender den direkte videre til de danske forbrugere.

”Vi mener, at man får en mere præcis og troværdig livscyklusberegning på et byggeri ved at anvende produktspecifikke EPD'ere. Ligesom man i flere bæredygtighedscertificeringer opnår flere point ved at anvende produktspecifikke EPD'ere - eksempelvis ved DGNB-certificering af et byggeri. Som noget nyt indeholder vores EPD’ere nu også fase D, hvor produktets genanvendelsespotentiale beskrives. Her opnår Knaufs gipsplader og akustiklofter et negativt CO2-aftryk, da gipsmaterialets cirkulære egenskaber gør, at det efter endt levetid kan nedknuses og genanvendes i produktion af nye gipsplader. Alt i alt er vi meget tilfredse med disse resultater”, siger administrerende direktør i Knauf, Morten Søborg.

LÆS OGSÅ: Data skal bane vejen for et grønne Danmark

Dokumentation af betydelige fald

Samtlige EPD’ere på Knaufs gipsplader og akustiklofter dokumenterer betydelige fald i det såkaldte GWP-tal (Global Warming Potential) sammenlignet med tidligere EPD’ere. Den væsentligste reducering af GWP blandt gipsplader findes på Knauf Secura Board, som falder med hele 57,4 procent, mens eksempelvis Knaufs mest solgte akustikloft Designpanel opnår en reducering på hele 37,2 procent. Knaufs gipsplader består i øvrigt allerede af op til hele 30 procent genbrugsgips.  

De store byggerier herhjemme udgør omkring 54 procent af alt nybyggeri i kvadratmeter, men rent byggesagsmæssigt svarer denne andel til under 350 byggesager om året. Det relativt overskuelige antal byggesager betyder, at branchens store aktører kan prøve de nye krav af, før alle byggerier, også de små familiehuse, bliver omfattet af EPD-dokumentationskravet i 2025.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Installator.dk

Flyvede start på EL & TEKNIK 2026

Installator.dk

Aalborg Portland får milliardstøtte til CO2-fangst

Installator.dk

Caverion og Danfoss udvider samarbejdet med performancebaseret tilgang

Installator.dk

TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Solar styrker elektrikerlandsholdet

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Messe
EL & TEKNIK 2026 - Ses vi?

Kom og besøg os på stand SJF-6165

Dato

05.05.2026

Sted

Odense Congress Center

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Skanderborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

05.05.2026

Tid

08:00

Sted

Hotel Skanderborghus, Dyrehaven 3, 8660 Skanderborg

Erik Larsen & Søn
Messe
Ses vi på tirsdag?

eller onsdag eller torsdag? Vi står klar på stand C-4058 på El & Teknik.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Odense Congress Center

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader. Kuldebroernes relative betydning stiger med øgede isoleringstykkelser, og derfor er det med den fortsatte skærpelse af energikravene vigtigt hele tiden at have fokus på kuldebroer.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Udvidet kursus

Det påpeges i Bygningsreglementets kapitel 11, at kuldebroer er meget vigtige at medtage i beregningen af varmetabet, da kuldebroer potentielt kan medføre et 50-70% højere transmissionstab i en bygning. Det er derfor afgørende for bygningers energieffektivitet at kunne udpege og kvantificere kuldebroer.

Dato

06.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn