Krav om bæredygtigheds-rapportering rykker tættere på de mindre virksomheder

Fra 2024 bliver det et krav for børsnoterede selskaber og virksomheder med over 500 ansatte at aflægge et bæredygtigheds-regnskab. Men det kan også indirekte påvirke mindre virksomheder, der er underleverandører, påpeger en ekspert fra rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO.

Mette Toftegaard Rasmussen er Senior Manager i rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO.. Foto: BDO

Hidtil har mange af landets største virksomheder helt frivilligt udfærdiget en bæredygtighedsrapportering, der tager udgangspunkt i ESG - Enviromental, Social, Governance. Det handler bl.a. om, hvordan de opfører sig og indvirker på miljø og klima, på deres forhold til medarbejdere og det omgivende samfund – og hvordan de sikrer en god virksomhedsledelse.

Men fra 2024 bliver det ikke længere frivilligt. Så skal de omfattede virksomheder følge EU´s CSRD ( Eu’s direktiv om bæredygtighedsrapportering), der indeholder konkrete standarder for hvordan virksomhederne skal rapporteret på bæredygtighed i relation til ESG. De såkaldte ESRS’ere. Yderligere er der krav om at denne bæredygtighedsrapportering skal erklæres af en revisor, på lige fod med virksomhedens finansielle regnskab. 

”Det er nu, substansen kommer i spil. Før var arbejdet med bæredygtighed i langt højere grad baseret på frivillighed, og i en mere uforpligtende dokumentation. Nu skal virksomhederne dokumentere deres arbejde med bæredygtighed og leve op til rammerne i lovgivningen.  Det er slut med bæredygtighed som ord og intentioner, nu skal vi have det ned som data og dokumentation,” forklarer Mette Toftegaard Rasmussen, der er Senior Manager i rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO og specialist i virksomhedsrådgivning om krav til dokumentation af bæredygtighed.

Men hvad kommer det så mig med en mindre eller mellemstor installationsvirksomhed ved? 

Det får ifølge BDO betydning for mindre virksomheder, der er underleverandører til de store virksomheder, fordi disse skal kunne imødekomme de data og den dokumentation deres store kunder kommer til at efterspørge til deres dokumentation, og samtidig formulere en overordnet plan for at genoprette indvirkningerne på miljøet og omgivelserne på både kort, langt og mellemlang sigt.

”Det kan blive helt afgørende for mindre virksomheder, selv om de ikke i første omgang er omfattet af direktivet, fordi de kan være leverandører til de store virksomheder som er omfattet. Og da de er forpligtet til at rapportere efter de nye standarder, kommer de til at efterspørge data og dokumentation fra deres leverandører,” siger Mette Toftegaard Rasmussen.

Derfor opfordrer hun til, at også mindre virksomheder allerede nu går i gang med at arbejde med at kortlægge deres mest oplagte ESG-indikatorer, samt stille skarpt på alt det de allerede gør og der hvor de måske allerede nu har data der kan dokumentere deres ansvarlighed indenfor ESG. Men også kan belyse der hvor der er mangler og behov for at komme i gang.

”De store virksomheder, som er omfattet af det her, har jo brug for leverandører der ønsker at samarbejde og som er godt igang med at få styr på deres egne indvirkninger, deres leverandørkæder og egen produktion. Men som også er åbne overfor at finde nye, bedre og mere bæredygtige løsninger sammen. Så det handler for de mindre virksomheder om at få styr på sine ESG-faktorer,” siger Mette Toftegaard Rasmussen – også selvom der (endnu) ikke er sat dato på, hvornår de mindre virksomheder bliver omfattet af kravene.

Foto: BOD

BDO´s bedste råd til virksomheder – uanset størrelse

  1. Vent ikke for længe - Gå i gang med både intern og ekstern dialog – kortlæg dine kunder og interessenter samt gældende lovgivning.
  2. Tag afsæt i alt det gode, I allerede gør! - Certificeringer, ISO el.lign. Processer og systematik, Code of Conduct etc.
  3. Vis jeres kunder, at I har fokus, kendskab og kundskab i forhold til ESG! - Tag initiativ og start dialogen – så er I allerede strategisk godt i gang.

Solar Danmark

Sponseret

Lærlingedagen 2025 - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

31.03.2025Belimo A/S

Sponseret

Arbejder du i BIM, er det nemt at bruge Belimos produkter

31.03.2025Installator.dk

Bauhaus ansætter ny varehuschef i Odense

31.03.2025Installator.dk

Større bøder og stop for arbejde kan blive konsekvensen

28.03.2025Inspectly ApS

Sponseret

Nyt podcast-afsnit – Kvalitet starter med medarbejderne

28.03.2025Installator.dk

Nemmere at klare opgaven med producentsansvar

28.03.2025Installator.dk

Flere kunder får medhold i klager over el- og VVS-arbejde

27.03.2025BOXIT Container

Sponseret

Kun fantasien sætter grænser

27.03.2025Installator.dk

Verdens største HVAC- og vand-messe havde fokus på bæredygtighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Brøndby - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

01.04.2025

Sted

Brøndby

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

01.04.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Odense - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

02.04.2025

Sted

Odense

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Solcelleanlæg - VE-installatør

Vil du være VE-montør af solcelleanlæg? KEA kvalificerer dig til at blive godkendt. Har du el-autorisation, bliver du VE-installatør af solcelleanlæg.

Dato

07.04.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Ledelse i praksis - FM

Bliv kvalificeret til at lede både dig selv og andre i og omkring FM-funktioner samt - opgaver.

Dato

07.04.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup

Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Vejen - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

08.04.2025

Sted

Vejen