Ledende medarbejder i VVS-firma får kæmpebøde

En bøde på 100.000 kroner til en tidligere ledende medarbejder i konkursramte Sanoterm Danmark udgør afslutningen på en årelang sag om ulovlig budkoordinering. I alt er der uddelt bøder for 1.750.000 kroner til tre forskellige VVS-firmaer.

De mange sager om ulovlig budkoordinering kan føre til, at hele formålet med udbuddet - nemlig at skabe konkurrence – falder til jorden, mener direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Jakob Hald. .

Medarbejderen er blevet tildelt bøden, da han har erkendt at have udvekslet oplysninger om priser og andre vilkår med konkurrenten Fredensborg VVS Teknik. Det er sket i forbindelse med en VVS-underentreprise på projektet ”Ny krydstogtterminal” i april 2013.

Sagen, der tidligere har været omtalt på installator.dk, startede i 2015, hvor Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen på baggrund af et tip indledte en efterforskning af tilbudskoordinering blandt flere VVS-virksomheder. Siden anmeldte Konkurrencerådet sagen til Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) med henblik på strafferetlig forfølgelse.

Bøde sætter punktum for sagen 
Med bøden til den ledende medarbejder fra Sanoterm Danmark er sagskomplekset nu afsluttet. Der er givet bøder for i alt 1.750.000 kroner fordelt med en bøde på en million kroner til Fredensborg VVS Teknik, 575.000 kroner til Christoffersen & Knudsen, tre bøder af 25.000 kroner til ledende medarbejdere i henholdsvis Fredensborg VVS Teknik, Christoffersen & Knudsen samt Sanoterm Danmark og nu også en bøde på 100.000 kroner til en anden ledende medarbejder i Sanoterm Danmark.

”Vi har haft ganske mange sager om ulovlig budkoordinering. Når virksomheder, der burde konkurrere om opgaverne, i stedet udveksler priser eller andre konkurrencefølsomme oplysninger, risikerer kunderne at betale for meget for deres opgaver”, siger direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Jakob Hald, og fortsætter:

”En sådan adfærd fører til, at hele formålet med udbuddet - nemlig at skabe konkurrence – falder til jorden”.

- JMA

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

21.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby