Næstveds gamle lysstofs-gadelamper udskiftes med LED

Til næste år vil Næstved Kommune udskifte 1.200 gadelamper, så lyset fremover kommer fra energirigtige LED-pærer. De nye gadelamper er samtidig billigere i drift og sikrer, at kommunen ikke behøver at slukke for gadebelysningen efter klokken 22.

Næstved Kommunes tekniske udvalg har godkendt en renoveringsplan for gadebelysningen, der betyder, at Næstved i 2020 vil udskifte de 1.200 mest udtjente master, utidssvarende lamper og møre ledninger. Arkivfoto. .

Mens 1.200 gamle lysstofarmaturer allerede sidste år måtte lade livet, så skal endnu 1.200 af Næstved Kommunes lysstofslamper til næste år udskiftes med energirigtige LED-gadelamper, der både er betydeligt billigere i drift og samtidig lyser hele døgnet, skriver sn.dk. 

Læs også: 21.000 gadelamper i Randers har fået LED-belysning

Det fremgår af kommunens store renoveringsplan for gadebelysning, som netop er blevet godkendt i teknisk udvalg.

”Det smarte ved LED-lamperne er, at vi kan sænke lysstyrken efter klokken 22. Der er altså fortsat lys i din gadelampe, og du behøver ikke famle rundt i mørke”, fortæller driftschef i NK Forsyning, Peder Hansen, til sn.dk.

Ledninger skal graves ned
I første omgang er det til næste år kommunens mest udtjente master, utidssvarende lamper og møre ledninger, der står for tur. I Tappernøje skal 103 master og lamper udskiftes, Glumsø får 100 nye lamper, mens man i Fuglebjerg skifter 30 master og lamper.

”Vores vurdering er, at det ikke giver meget mening at installere nye LED-lamper, der holder i 20 år i gamle luftledninger, der ikke holder særlig længe. Derfor giver det meget bedre mening at grave kablerne ned. Det er bare skide dyrt”, siger Peder Hansen til sn.dk.

Læs også: Færdigt arbejde: 29.000 gadelamper har fået LED-pærer i Aarhus

Næstved Kommune har til næste år i alt afsat 6,5 millioner kroner til projektet. Det rækker dog ikke til, at man allerede næste år kan skifte samtlige luftledninger ud i byen. Det sker derfor kun på udvalgte steder i 2020.

- JMA

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Styrk dine projekter med Neoline LED armaturer

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt