Nu skal håndværkere køre elbil – AO har sat ladestandere op

Om ti år skal der være over en million elbiler på gaden, hvis Danmark skal kunne leve op til målene i Paris-aftalen. For at give flere håndværkere encitament til at køre elbil, har grossisten AO sat ladestandere op ved deres håndværkerbutik i Albertslund.

Grossisten AO har netop indviet sine første ladestandere ved håndværkerbutikken på Rørvang i Albertslund. Foto: AO.

Der skal rigtig mange elbiler på vejene inden 2030, hvis vi skal nå i mål med den klimaaftale, som et bredt flertal i Folketinget blev enige om i slutningen af juni.

Læs også: Bedre vejledning om ladestandere til elbiler

Og selvom håndværkernes servicebiler endnu ikke har ligget i overhalingsbanen, når det omhandler grøn omstilling, så er de elektriske servicevogne ude på vejene nu.

I fremtiden vil muligheden for at sætte varebilen i en ladestander ved håndværkerbutikken være ligeså naturligt som at tilbyde kunden en kop kaffe.

Det mener grossisten AO, der netop har indviet sine første ladestandere ved håndværkerbutikken på Rørvang i Albertslund.

”Vi går forrest med at sætte ladestandere op ved vores håndværkerbutikker. Det er ikke, fordi vi efterkommer et massivt ønske lige nu, men vi taler med kunder, som er i gang med at omstille til elektriske vognparker. Det ligger i vores DNA, at vi gerne vil være på forkant med grønne og intelligente løsninger”, siger salgsdirektør Lars Kestner fra AO.

250 ladestandere om dagen
Hvis den danske vognpark skal bidrage med den 70 procent CO2-reduktion, der er målet i klimaaftalen, skal der være over en million elbiler på gaden om 10 år.

Ifølge Klimarådets beregninger vil der være 130.000 eldrevne varebiler. Det vil alene betyde en reduktion på en halv million tons CO2.

Hvis målsætningen om en million elbiler skal realiseres, vil det kræve, at der opstilles 250 ladestandere i Danmark hver dag frem mod 2030. Det viser beregninger fra Dansk Energi.

En milliardinvestering, som landets installatører vil få en andel i, da ladestandere altid skal installeres af en autoriseret el-installatør.

Det er både ulovligt og forbundet med brandfare, hvis forbrugerne selv sætter ladestandere op i carporten. AO har ikke salg til private.

Læs også: Risiko for klamphuggeri ved opsætning af ladestandere til elbiler

”Man kan sige, at vi tager vores egen medicin. Vi satser stort på ladestandere i vores sortiment, fordi det er nødvendigt, hvis vi skal løse klimaudfordringerne. Men også fordi vi ved, at det er et kæmpe forretningsområde for vores kunder”, siger Lars Kestner.

- SMF

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Solar Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde mellem Solar og Kemp & Lauritzen A/S: Tilgængelighed og tillid er nøgleord

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt