Ny norm for brandsikring af ventilationsanlæg

Den kommende opdatering af DS 428 – Brandsikring af ventilationsanlæg – er pligtlæsning for alle, der arbejder med ventilationsanlæg. Standarden introducerer nemlig helt nye fremgangsmåder, og den er opbygget markant anderledes end de foregående.

Ny teknologi, nye materialer og ikke mindst nye byggemønstre har gjort en opdatering af DS 428 – Brandsikring af ventilationsanlæg – nødvendig. PR-foto. .

”Siden den seneste version af DS 428 er man i Danmark begyndt at bygge flere højere bygninger, og det har en stor betydning for brandsikkerhed”, siger seniorkonsulent Erling Trudsø fra Dansk Standard. PR-foto. .

Standarden bryder samtidig med en lang tradition for at være meget konkret til nu at tillade funktionsbestemte fremgangsmåder. Det betyder, at man i visse byggerier kan afvige fra standarden, såfremt en række forhold er i orden, så den overordnede sikkerhed er på plads. Det gør normen mere omfattende, men forfatterne har et trick i ærmet.

”For første gang har vi valgt at skrive normen med flere forskellige farver. Det skal gøre det nemt at finde og følge det rette spor alt efter, om man vil benytte standardens præaccepterede fremgangsmåder, der gælder for langt hovedparten af byggeriet i Danmark, eller om man skal bruge den funktionsbestemte fremgangsmåde”, siger seniorkonsulent Erling Trudsø fra Dansk Standard.

Ny beregningsmodel for høje byggerier
Det skal gøre det nemmere for alle parter at bruge normen, der er mere kompleks end nogen af de foregående versioner.

Nyheder i DS 428 version 5

Blandt mange ændringer i den nye DS 428 – Brandsikring af ventilationsanlæg – kan nævnes:

  • Opdeling af normen i en funktionsbestemt og en præaccepteret del
  • Helt ny sektion om decentrale ventilationsanlæg
  • Nye beregningsgrundlag for høje bygninger og røgventilerede systemer

DS 428 spiller desuden sammen med det seneste bygningsreglements forskrifter om, at det ikke længere er kommunerne, der skal godkende brandstrategier for nybyggeri. Dette flyttes fremover til brandrådgivere, der efter et klassificeringssystem har bemyndigelse til at godkende henholdsvis præaccepterede og funktionsbestemte brandsikringsløsninger.

”Byggeriet udvikler sig, og det gør materialer og metoder også. Siden den seneste version af DS 428 er man i Danmark begyndt at bygge flere højere bygninger, og det har en stor betydning for brandsikkerhed. DS 428 er jo i høj grad en systemstandard, der skal ligge til grund for dimensionering af anlæg, og der har vi præciseret, hvordan man regner på de høje byggerier”, fortæller Erling Trudsø.

Det har øget kompleksiteten, men samtidig er den nye DS 428 også blevet mere præcis, lyder det fra formanden for det udvalg, der gennem 10-11 møder og mange timers skrivning har forfattet standarden i regi af Dansk Standard, Brian Schiøtt, der også er projektchef i virksomheden Airforce. Han siger:

”Vi har præciseret alle de elementer i standarden, hvor vi ved at brugerne har været i tvivl, eller hvor der har være fortolkningssituationer. Gennem høringer, og via mit arbejde som underviser i standarden, har vi identificeret alle de steder, hvor standarden har været svær at arbejde med”.

”Vi har præciseret alle de elementer i standarden, hvor vi ved at brugerne har været i tvivl, eller hvor der har være fortolkningssituationer”, siger Brian Schiøtt, udvalgsformand og projektleder i Airforce. PR-foto. .

Ny trend med decentrale ventilationsanlæg
Det har været et omfattende arbejde, som er blevet forsinket af at der undervejs kom et nyt bygningsreglement, som er overordnet for DS 428. Samtidigt har udvalget valgt at skrive et helt nyt kapitel om decentrale ventilationsanlæg, som i dag anvendes i meget høj grad i bolig- og lejlighedsbyggeri.

”Jeg har siden 2002 undervist i standarden og været med til at skrive version 3, 4 og nu den femte version af standarden. Der kommer hele tiden nye produkter på markedet og ny viden, som er relevant, og det skal standarden kunne rumme. Udvalget forsøges derfor besat så bredt som muligt, med forskellig baggrund og specialviden. Eksempelvis har vi en repræsentant fra Rockwool med i udvalget, der kommer med relevant viden på det område, og vi har et par brandrådgivere, der kan give os nyeste tekniske indsigt fra den side”, fortæller Brian Schiøtt, der gennem årene har undervist flere end 3.000 personer i brugen af DS 428-standarden.

DS 428 bør være pligtlæsning
Brian Schiøtts generelle råd til installatører i forbindelse med den nye standard er:

Læs også: Det skal være lettere at brandsikre ventilationsanlæg

”Installatørerne er en bred gruppe, der rækker lige fra de helt små, der sætter et enkelt ventilationsanlæg op i ny og næ, til de store spillere på markedet, der ikke laver andet. Der er dog ingen tvivl om, at alle, der på den ene eller anden måde beskæftiger sig med ventilation, skal læse den nye DS 428. Den er et must, både fordi man kan komme meget galt afsted, hvis ens arbejde ikke lever op til kravene, og fordi man må forvente, at der kommer en mere omfattende kontrol fremover”.

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Ventilation 2019

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Eksplosionssikring stiller krav til industriel ventilation

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams