Omfattende samarbejde sætter fart i skibsinstallationer

Det kommer fremover til at gå en del hurtigere, når KS Elektro skal arbejde med komplicerede skibsinstallationer. De har nemlig indgået et grundigt samarbejde med Lemvigh-Müller, der nu kan aflevere kabler skræddersyet KS Elektros behov med ned til én dags varsel.

Med op til 1,2 kilometer kabel pr. meter skibslængde og op til 70 kabeltyper er skibsinstallation en kompliceret affære. PR-foto..

Her står andre håndværkere og tripper for at forvandle rå stålskrog til avancerede specialfartøjer, der hovedsageligt skal bruges til fiskeri på værftet i Skagen, og som hurtigst muligt skal kunne tages i brug.

Derfor er effektivt kabelarbejde vigtigt, og et ønske om at rationalisere processerne yderligere har fået KS Elektro til at indgå et tæt samarbejde med stål- og teknikgrossisten Lemvigh-Müller om hurtig levering af færdigklippede og opmærkede kabler.

Bag samarbejdet ligger et fælles udviklingsprojekt, hvor Lemvigh-Müllers kabelspecialister i et tæt samarbejde med KS Elektro har tilpasset produktprogrammet, så stål- og teknikgrossisten til enhver tid kan levere de op til 70 forskellige kabeltyper, der kan indgå i en skibsinstallationsopgave.

Samtidig er en eksisterende klippe- og opmærkningsservice fra Lemvigh-Müllers lager i Odense blevet udviklet og forbedret, så den passer præcis til KS Elektros behov.

Det betyder, at KS Elektro nu med ned til én arbejdsdags varsel kan få leveret målklippede kabler opmærket i begge ender med anvendelse i det konkrete projekt, længde, termineringspunkter og typebetegnelse på en og samme etiket.

Etiketten er sikkert fastgjort i en defineret afstand fra kabelenderne og overtrukket med beskyttende, klar krympeflex.

Lettere, hurtigere og sikrere arbejde
Med den forbedrede opmærkning kan de op til 90 elektrikere, som i nogle tilfælde arbejder samtidigt på en omfattende skibsinstallation, løse deres opgaver lettere, hurtigere og mere sikkert, forklarer Helge Johansen, indkøbs- og logistikchef hos KS Elektro:

”Vi slipper for at bøvle med lister for at finde ud af, hvor de enkelte kabler i en leverance skal bruges. Det kan umiddelbart aflæses på opmærkningen, så vi hurtigere kan sortere kablerne ud til deres placeringer og gå direkte i gang med monteringsarbejdet”.

Derudover bidrager mere holdbar kabelopmærkning til et mere effektivt monteringsarbejde, mener han.

Helge Johansen peger også på, at detaljeret opmærkning direkte på kablerne er med til at reducere risikoen for kostbar og forsinkende fejlmontering.

”I nogle tilfælde trækker vi op til 1,2 kilometer kabel pr. meter skibslængde, så det siger næsten sig selv, at monteringsfejl kan være besværlige at rette. Derfor er det en stor forbedring, at fejl nu er blevet lettere at undgå”, siger han.

Hos Lemvigh-Müller har account manager Jens Svoldgaard Nielsen været med til udviklingsarbejdet, som kom til at strække sig over næsten et år og krævede omfattende investeringer. Til gengæld har stål- og teknikgrossistens specialiserede kabelteam høstet værdifulde erfaringer, mener han.

Læs også: Ny teknologi gør gamle fiberkabler klar til fremtiden

”Det kan virke som en stor investering i forhold til en enkelt kunde, men vi er overbeviste om, at det er indsatsen værd. Vi har fået etableret og testet et servicekoncept, som vi tror på, at mange kunder vil være interesserede i. For eksempel installatører, maskinbyggere og industrivirksomheder, der arbejder med store kablingsopgaver”, siger Jens Svoldgaard Nielsen.

Lemvigh-Müllers udvidelse af sortimentet inden for marine- og offshorekabler er led i en omfattende styrkelse af stål- og teknikgrossistens kabelprogram. Det er blevet næsten fordoblet fra 8.000 til 15.000 varenumre.

-SMP

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup