Pressalit ud af 2018 med plus på bundlinjen

Den danske toiletsæde-producent kan notere en lille vækst på både top- og bundlinje efter et år præget af skærpet konkurrence på flere markeder, men også nye strategiske satsninger og investering i udvikling.

Fra hovedsædet i Ry kan Pressalit glæde sig over, at de er kommet ud af 2018 med et bedre årsregnskab end året forinden. Foto: Pressalit..

Pressalit har netop offentliggjort årsregnskabet for 2018, som ligger tæt op ad det fra 2017.

Badeværelsesudstyrsproducenten lander således et resultat for 2018 på 23,4 millioner før skat. Den samlede omsætning for 2018 udgjorde 367 mio. kr. mod 366 mio. kr. i 2017, og resultatet før skat på 23,4 mio. kr. er en lille stigning fra de 22,0 mio. kr., der blev realiseret i 2017.

”Vi når ikke helt niveauet fra 2015 og 2016, som var rekordår i Pressalits historie, men det er stadig et fornuftigt plus”, siger adm. direktør i Pressalit, Kim Boyter, om årsregnskabet for 2018..

”Vi må betragte årsresultatet som tilfredsstillende, især når vi tager i betragtning, at vi har oplevet en øget konkurrence på flere af vores kernemarkeder og samtidig har investeret væsentligt i både produktudvikling, nye it-systemer til blandt andet branding, e-commerce og sikkerhed samt nyt produktionsudstyr”, siger adm. direktør, Kim Boyter, og tilføjer:

”Vi når ikke helt niveauet fra 2015 og 2016, som var rekordår i Pressalits historie, men det er stadig et fornuftigt plus”, siger han.

Især toiletsæde-forretningen Pressalit Seats oplever den tilspidsede konkurrencesituation, hvor de mange aktører på markedet er med til at presse produktpriserne ned. På Pressalit Care-området er der derimod flere muligheder for at differentiere sig fra konkurrenterne gennem strategiske satsninger på nye produktkategorier:

”Vi har lavet undersøgelser, som viser, at 96 procent af de handicappede ser manglende toiletfaciliteter i det offentlige rum som et problem. Især i angelsaksiske lande som England, USA og Australien er der en stigende bevidsthed om, at dét område skal forbedres. Derfor ser vi et potentiale i bl.a. udvikling af bruse- og skiftlejer til svært handicappede, eksempelvis til lufthavne og indkøbscentre”, siger Kim Boyter.

Har overtaget distributør
På de markeder, hvor Pressalit ikke selv er til stede, sker salget via distributører. Det gælder blandt andet i Holland, hvor Pressalits toiletsæder hidtil har været solgt via Wijnbeek Sanitair i Amsterdam.

Her har Pressalit dog nu valgt at overtage den lokale samarbejdspartner, og Kim Boyter ser gode muligheder for at hente yderligere markedsandele.

”Wijnbeek Sanitair har indtil nu udelukkende solgt vores produktprogram inden for toiletsæder, men vi ser et muligt vækstpotentiale i forhold til vores Pressalit Care-sortiment i Holland. Vi tror på, at overtagelsen af distributøren kan generere et mersalg på et marked, hvor vi i forvejen har et godt navn”, siger Kim Boyter.

I forhold til 2019 er Kim Boyter forsigtig optimist. Trods usikkerhederne omkring Brexit forventer Pressalit at kunne vinde flere projekter og dermed hente vækst på især kernemarkeder som Tyskland, Holland, Skandinavien, USA, og England.

Læs også: Anerkendt designer tegner toiletsæde for Pressalit

Virksomhedens egenkapital ved årets udgang udgjorde 130 mio.kr., hvilket svarer til en soliditetsgrad på 53,5 procent.

- JMA

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.02.2026Installator.dk

Nye tal: Tyverier fra varebiler falder markant

18.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny app løser de klassiske udfordringer med arbejdsmiljøarbejdet endnu bedre

18.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

18.02.2026Installator.dk

InstallatørGruppen udvider i Schweiz

17.02.2026Installator.dk

Nu bliver det lettere at sætte solceller op på offentlige bygninger

17.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

17.02.2026TEKNIQ

Sponseret

Gør ESG-arbejdet lettere med ny rabataftale

17.02.2026Installator.dk

Milliardprojekter dominerer byggeriet i 2026

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København