Projekt på Lolland skal bane vej for mere grøn strøm

Energinet og Dansk Energi står bag et pilotprojekt, hvor forbrugere og producenter bliver betalt for at skrue op eller ned for strømmen.

Energinet og Dansk Energi lancerer banebrydende projekt, der skal teste elforbrug og -produktion på Lolland..

Nogle steder på Lolland er de lokale transmissionsnet udfordret, grundet den stigende og kapacitetsmæssige svingende mængde af sol- og vindenergi, der kobles til elnettet. Ved at forsøgsvis betale forbrugere og producenter af strøm til at kontrollere deres strømforbrug, kan man mindske chancen for, at de lokale elnet bukker under for presset fra den vedvarende energi.  

Ved at udbyde fleksibelt elforbrug og -produktion ønsker Energinet i samarbejde med elnetselskabet Dansk Energi og Cerius at vise, om dette kan aflaste elnettet.

”Vi skal teste, om lokale markeder kan løse nogle af de flaskehalsproblemer, vi oplever i takt med, at der kommer mere og mere vind- og solenergi på elnettet”, siger afdelingsleder for Energinet Elsystemansvar, Peter Markussen.

Læs også: Regeringen mere end halverer støtten til vedvarende energi

Pilotprojektet, der netop er blevet offentliggjort, giver vindmølle- og solcelleejere penge til at reducere deres energiproduktion, samtidig med, at elforbrugere, der typisk består af større virksomheder, endvidere kan modtage penge for at forbrugere yderligere energi. Begge parter i projektet skal aktivt melde sig som leverandører af fleksibilitetsydelser frem til d. 15. februar 2020.

Baggrunden for projektet ligger derudover i, at der er konkrete udfordringer med svingende energi flere steder i Danmark. Ved ustabilt eller uforudsigeligt vejr har transmissionsnettet svært ved at kapere den mængde energi der skulle opstå ved f.eks. kraftig vindblæst og områdets elforbrug er ofte for lavt til at kunne opsuge den producerede elektricitet.

”Vi skal fastholde en høj leveringssikkerhed samtidig med, at vi gennemfører en grøn omstilling og dermed bidrager til at nå samfundets visioner. Derfor deltager vi naturligvis gerne i fleksibilitets-projekter, der kan give nye innovative løsninger for os og de øvrige netselskaber”, siger netdirektør Birger Bagger Mikkelsen fra Cerius.

Internationalt potentiale

Energinet vil undervejs udbygge det danske transmissionsnet, så det fremover kan håndtere stigende mængder strøm fra vedvarende energi. En langtrukken proces, der ikke altid viser sig for at være samfundsøkonomisk optimal, hvorfor en pilottest for at vurdere udfordringerne er logisk.

Læs også: Danskerne mangler viden om energioptimering i privaten

”Nu tester vi, hvordan vi kan løse udfordringerne via et særligt marked for handel og lokal fleksibilitet. Jeg håber at både producenter og forbrugere melder ind”, siger viceadministrerende direktør for Dansk Energi, Anders Storuge.

Med pilotprojektet kan der dannes grundlag for nye forretningsmuligheder for vindmøllejere og nye aktører på markedet, da konkurrencen fremover er afgørende for hvilken producktion, der nedreguleres, eller hvilket elforbrug, der øges.

Håbet er derudover at projektet om lokalt udbud senere hen kan sprede sig til det øvrige Danmark og EU.

- HL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skjulte netfejl koster dyrt: Optimer din tilstandsbaserede vedligeholdelse i vind, forsyning og jernbane

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup