Rema 1000 energioptimerer 200 butikker

Dagligvarekæden Rema 1000 har fået energirenoveret sine forretninger med blandt andet LED-belysning og varmegenvinding på køleanlæg. TK-Tek fra Kolding har stået for den omfattende energioptimering, hvilket har resulteret i en udvidelse af forretningen.

Rema 1000-butikker sparer cirka 30 millioner kroner efter at have skiftet til LED-belysning og andre energivenlige tiltag. Foto: flickr/Muggost. .

Dagligvarekæden Rema 1000 har i flere år haft en ambition om, at butikkerne skulle forbruge mindre energi og udlede mindre CO2. I dag er et langt stykke af vejen nået, efter at cirka 200 af kædens butikker i løbet af de sidste år har gennemgået en omfattende energirenovering, skriver Børsen.

Det er installatøren TK-Tek fra Kolding, der har sørget for at omdanne kædens butikker til lavenergibutikker. Arbejdet har blandt andet bestået i at montere LED-lys over alt i forretningerne, montere nye glaslåg på køl og frost samt at muliggøre varmegenvinding fra køleanlæg.

”Rema 1000 har virkelig den gule førertrøje på, når vi taler energioptimering i dagligvarebutikker", siger Torben Klerke, indehaver af TK-Tek, til Børsen.

Læs også: LED-lys kan spare butikker for 53.000 tons CO2

Virksomheden har haft travlt med energioptimeringsprojekter for Rema 1000 – så travlt at de har udvidet fra 12 til 20 medarbejdere. Der kom for alvor vind i sejlene i år 2013, hvor alle Remas købmænd fik et tilbud på udskiftning til LED-belysning.

"Med i tilbuddet var prisen på LED inklusiv montering sammen med en beskrivelse af besparelsen per år, og det forventede nedbragte forbrug af C02. Tilslutningen var massiv, ikke mindst på grund af tilbagebetalingstider på mellem 12 og 17 måneder, og fordi den økonomiske besparelse fremadrettet var stor, samtidig med at man ikke skulle vedligeholde den eksisterende belysning, som mange steder var ved at være slidt og trængte til en renovering”, fortæller Torben Klerke til Børsen.

Læs også: Coop igangsætter stort LED-projekt

Siden 2013 har 200 Rema 1000-butikker skiftet til den energivenlige belysning. De cirka 25 butikker, der ikke har skiftet, står foran end udvidelse eller renovering, hvor man i samme omgang vil skifte belysningen.

De energirenoverede butikker har i dag en årlig besparelse på i alt cirka 13 millioner kWh, hvilket svarer til cirka 30 millioner kroner.

-CHM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

23.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric sætter turbo på udvikling og udrulning af AI-fabrikker i stor skala med NVIDIA

20.06.2025Kemper Danmark ApS

Sponseret

Hydraulisk balancering af brugsvandsanlæg

17.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Farvel CO2: Elektrificering kan fremtidssikre danske hospitaler

12.06.2025Brunata A/S

Sponseret

Når kunstig intelligens taler med dine radiatorer

11.06.2025KUDSK Service

Sponseret

Produktion af 10 megawatt-containere

09.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Hvad holder dig fast i en 50 år gammel automationsmodel?

03.06.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

DynaFlow – ny gulvvarmeshunt med indbygget ”intelligens”

03.06.2025Brunata A/S

Sponseret

Grøn omstilling sætter nye krav til ejendomme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup