SIF Gruppen udvider i Næstved med nyt opkøb

Installationsvirksomheden SIF Gruppen udvider sin Næstved-afdeling med opkøbet af Næstved El-Service.

Fra venstre ses SIF Gruppens administrerende direktør Lars Mejlby, SIF Gruppens økonomidirektør Thomas Hornslet, stifter og ejer af Næstved El-Service Theis Nørrelund samt SIF Gruppens driftsdirektør Morten Nilsson. Foto: SIF Gruppen..

Installationsvirksomheden SIF Gruppen, der har hovedkontor i Søborg, opkøber Næstved El-Service og udvider dermed lokalt. Næstved El-Service lægges derudover sammen med Pedersen El den 1. november, og dermed udvider SIF Gruppen lokalt med 45 medarbejdere og 35 servicevogne.

Den udvidede Næstved-afdeling forventes at omsætte for 50 mio. kroner per år.

Læs også: SIF Gruppen klar til nye udfordringer: Ny bestyrrelse og ny direktion

”Købet af Næstved El-Service repræsenterer den hidtil største handel i SIF Gruppens historie, og vi ser Næstved-afdelingen som spydspids i virksomhedens vækststrategi og en understregning af vores ambition om, at fortsat vækst på Sjælland skal ske gennem en stærk lokal forankring tæt på kunderne”, lyder det fra SIF Gruppens direktør Lars Mejby.

Han mener, at Næstved El-Service er det rette match for at opnå den nødvendige kundeservice, som en lokalafdeling skal kunne imødekomme. 

En sikker fremtid for medarbejderne
SIF Gruppen har cirka 350 medarbejdere på landsplan og omsætter for omtrent 300 mio. kroner årligt.

”SIF Gruppen er i forvejen stærke i Næstved og fremstår som en af elbranchens mest succesfulde og innovative installationsvirksomheder”, siger elinstallatør Theis Nørrelund, stifter og ejer af Næstved El-Service.

Og stifteren er forventningsfuld i forhold til at lægge Næstved El-Service i hænderne på installationsvirksomheden:

Læs også: 100 års jubilæum i SIF Gruppen

”Med SIF Gruppen er vejen banet for en sikker fremtid, hvor medarbejderne får optimale muligheder for at udvikle sig både fagligt og personligt”, siger han.

Theis Nørrelund fortsætter som afdelingsleder i SIF Gruppens Næstved-afdeling, hvor også alle medarbejdere fra både Pedersen El og Næstved El-Service fortsætter.

- SN

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn